02188880006

info [ at ] kararegister.com

ونک، خیابان ملاصدرا، تقاطع پل کردستان، ضلع شمال غربی تقاطع، بن بست فرشید، پلاک 8، واحد 1

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به شرکتی که موضوع فعالیت آن انجام عملیات داد و ستد و انتقال پول باشد، شرکت صرافی گفته می شود (صرافی در لغت به معنای داد و ستد انواع پول می باشد). امروزه ثبت شرکت صرافی از رونق خوبی برخوردار است بطوریکه در چند سال اخیر با استقبال چشم گیری مواجه گردیده است.
شرکت های صرافی به دو نوع تقسیم می شوند :

1. صرافی های نوع اول: صرافی هایی هستند که صرفاَ به خرید و فروش نقدی ارز (غیر الکترونیک) مبادرت می نمایند. پرداختن به سایر معاملات ارزی و غیرارزی توسط این نوع صرافی ها ممنوع است.
2. صرافی های نوع دوم: صرافی هایی هستند که علاوه بر خرید و فروش نقدی ارز به امر نقل و انتقال ارز در چارچوب مقررات ارزی اشتغال می ورزند.

  • ثبت شرکت صرافی، مستلزم اخذ مجوز از بانک مرکزی می باشد. لذا برای ثبت شرکت صرافی ابتدا می بایست از بانک مرکزی مجوز گرفت. برای ثبت شرکت صرافی نوع اول حداقل باید 5 میلیون تومان و برای ثبت شرکت صرافی نوع دوم حداقل 20 میلیون تومان سرمایه لازم می باشد.

شایان ذکر است، ثبت شرکت توسط اشخاص حقیقی فقط در قالب شرکت های تضامنی انجام پذیر است و در غیر این صورت (توسط موسسات اعتباری) صرفاَ در نوع شرکت سهامی خاص امکان پذیر می باشد.

 شرایط لازم

متقاضی صرافی نوع اول باید دارای شرایط ذیل باشند :

* پیرو یکی از ادیان رسمی کشور
* تابعیت جمهوری اسلامی ایران
* اقامت در ایران

هیات رئیسه و مدیر عامل صرافی های نوع دوم باید دارای شرایط ذیل باشند :

* حداقل مدرک کارشناسی مرتبط
* حداقل 5 سال سابقه کار در امور ارزی، مالی و اقتصاد

مدارک لازم

متقاضیان تاسیس صرافی می بایست به همراه تقاضای خود مدارک و اطلاعات ذیل را به بانک مرکزی ارائه نمایند.
* مبلغ سرمایه پیشنهادی و نحوه تامین آن
* اساسنامه و یا شرکت نامه پیشنهادی
* نام و مشخصات و سابقه فعالیت موسسین با ذکر میزان سهم الشرکه هر کدام
* نام و مشخصات ، میزان تحصیلات ، سابقه فعالیت و سمت های قبلی مدیر و یا مدیران پیشنهادی
* گواهی عدم سوء پیشنه موثر کیفری یا مدیران پیشنهادی از مراجع ذیربط
* تعهدنامه هر یک از مدیران و مدیر عامل صرافی ها مبنی بر اینکه در هیچ زمانی محکومیت کیفری موثر از هیچ نوع نداشته است.
* التزام کتبی مبنی بر انجام فعالیت طبق مقررات این دستورالعمل

قوانین  ناظر بر فعالیت صرافی‌ها:

ماده ١٣: صرافی‌ها موظفند تمامی عملیات خود را براساس قوانین و مقررات موجود و در چارچوب استاندارد‌های حسابداری مورد تایید سازمان حسابرسی، ثبت و ضبط نمایند.

ماده ١٤: صرافی‌ها مجاز به انجام معامله با کلیه ارزها هستند، مگر اینکه بانک مرکزی معامله یک یا چند ارز را ممنوع کرده باشد.

ماده ١٥: صرافی‌ها موظفند در مقابل کلیه خدماتی که برای مشتریان انجام می‌دهند، رسید ارائه نمایند.

ماده ١٦: صرافی‌ها مکلفند کلیه قوانین و مقررات ناظر بر پیشگیری از “پول شویی ” را رعایت نمایند.

ماده ١٧: به منظور پیش گیری از عملیات “پول شویی “، صرافی‌ها مجاز به خرید و فروش (معامله) یک ارز یا ارزهای مختلف با هر مشتری و در هر روز و بیش از معادل پنجاه میلیون ریال نمی باشند.

تبصره: بانک مرکزی با توجه به شرایط روز می‌تواند نسبت به بررسی، تجدید نظر و اعلام “معادل ریالی” موضوع این ماده اقدام نماید.
ماده ١٨: معاملات ارزی بیش از ده میلیون ریال در صرافی‌ها، می‌بایست با احراز هویت کامل، نشانی محل اقامت‌، شماره ملی، کدپستی و شماره تلفن خریدار و فروشنده انجام شود.

تبصره: بانک مرکزی با توجه به شرایط روز می‌تواند نسبت به بررسی، تجدید نظر و اعلام “معادل ریالی” موضوع این ماده اقدام نماید.
ماده ١٩: صرافی‌ها مجاز به انجام عملیات بانکی مربوط به اعطای تسهیلات اعتباری و یا دریافت و نگه داری سپرده از مشتریان نمی‌باشند.

ماده ٢٠: در صورتی که دراثر زیانهای وارده، سرمایه صرافی از حد مقرر در این دستور العمل کمتر شود، صرافی‌ها مکلفند حداکثر طی مدت سه ماه سرمایه خود را تکمیل نمایند.

ماده ٢١: بانک مرکزی می‌تواند صرافی را مکلف به ارائه صورت‌های مالی سالانه حسابرسی شده به همراه یادداشتهای منظم به صورتهای مالی نماید.

ماده ٢٢: صرافی‌ها موظفند در هر روز میزان خرید و فروش ارز را با ذکر نوع و نرخ آن‌ها به انضمام مشخصات کلیه خریداران و فروشندگان، مطابق فر م بانک مرکزی در دفاتر قانونی خود ثبت نمایند.

ماده ٢٣: صرافی‌ها موظفند آمار معاملات خرید و فروش ارز را بر اساس نوع ارز، اعم از معاملات نقدی و حواله ای، براساس جداول و زمان‌بندی مورد نظر بانک مرکزی به آن بانک، ارسال نمایند.

ماده ٢٤: صرافی‌ها موظفند نرخ‌های خرید و فروش ارزها، و سایر اطلاعات مورد نیاز مشتریان را در محل صرافی در معرض دید عموم قرار دهند.

ماده ٢٥: بانک مرکزی در هر زمان تشخیص دهد بازرسان خود را جهت رسیدگی به حساب‌ها ونحوه فعالیت صرافی‌ها اعزام می نماید. مسئولان صرافی‌ها باید کلیه اسناد، مدارک و دفاتر خود را جهت این گونه رسیدگی‌ها ارائه دهند و امکان رسیدگی‌های لازم را برای بازرسان بانک مرکزی فراهم نمایند.

ماده ٢٦: چنانچه در رسیدگی‌های بانک مرکزی موارد اشکال یا تخلف از ضوابط احراز گردد، موارد به تشخیص بانک مرکزی جهت اصلاح رویه به صورت اخطار کتبی با قید مهلت به واحد صرافی مربوط اعلام می‌شود.

تبصره: در صورتی که گزارش‌های بازرسان بانک مرکزی و بررسی‌های این بانک حکایت از اصرار بر ادامه تخلف واحد صرافی ذیربط داشته باشد و یا تخلفات صرافی مورد‌نظر آشکارا مغایر با مقررات و موازین قانونی موجود باشد و یا دامنه شکایات مشتریان از واحد صرافی مربوط از حد متعارف بالاتر ارزیابی شود، در این صورت بانک مرکزی می‌تواند نسبت به ابطال مجوز “فعالیت” و یا تعلیق فعالیت صرافی مورد نظر از طریق مراجع قانونی اقدام نماید.

مقررات عمومی در ثبت شرکت صرافی:

ماده ٢٧: صرافی‌ها موظفند مجوز ”فعالیت” صرافی را به نحو مطلوب و آشکار در معرض دید عموم قرار دهند.

ماده ٢٨: استفاده از عنو ان و یا کلمه ”بانک” در نام صرافی و یا استفاده از نشانه‌های متعلق به بانک‌ها در تبلیغات، ممنوع است.

ماده ٢٩: انجام فعالیت‌های صرافی، صرفا در محلی که نشانی آن در اساسنامه و یا شرکت نامه و مجوز تاسیس صرافی قید می‌گردد و نیز شعبه و یا نمایندگی موضوع ماده 33 این دستورالعمل، مجاز است.

ماده ٣٠: صرافی‌های نوع اول باید دارای محل کسب دائم (ملکی، سرقفلی و یا استیجاری) و صرافی‌های نوع دوم می‌بایست دارای محل فعالیت دائم (ملکی و یا سرقفلی) و به نام شرکت صرافی ذیربط باشند.

ماده ٣١: محل کسب صرافی‌های “بانکی” می‌بایست جدا و مستقل از شعبه‌ها و باجه‌های بانک باشد.

ماده ٣٢: تعطیلی محل کار صرافی‌ها به هر دلیل بیش از یک ماه و یا نقل و انتقال محل کسب بدون اطلاع بانک مرکزی ممنوع است.

ماده ٣٣: افتتاح شعبه یا نمایندگی صرافی صرفا برای صرافی‌های نوع دوم مجاز می‌باشد که تنها با دریافت مجوز از بانک مرکزی امکان پذیر است.

بیشتر بخوانید:

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت تولیدی

ثبت شرکت در تهران

دفتر حقوقی کارا در زمینه ثبت شرکت، به دو صورت ارائه خدمات می نماید:
1. با مشاوره تخصصی لازم، می تواند راهنمای شما باشد.
2. تمام مراحل را می تواند به وکالت انجام دهد تا با خیالی آسوده کلیه امور ثبتی شما در کوتاه ترین زمان انجام شود.

شماره تماس: 88880006-021