02188880006

info [ at ] kararegister.com

میدان ونک، تقاطع ملاصدرا و کردستان، بن بست فرشید، پلاک 8، واحد 5

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

تعرفه و هزینه ثبت علامت تجاری در یزد چقدر است ؟ آیا با شرایط و قوانین ثبت علامت تجاری و مزایای آن آشنایی دارید ؟
چنانچه می خواهید در این خصوص بیشتر بدانید از شما دعوت می شود تا مقاله پیش رو را مورد مطالعه قرار دهید. ما در این مقاله ، موضوع های متعددی نظیر معنای علامت تجاری، خصوصیات علامت تجاری، علائم غیرقابل ثبت ، ثبت علامت تجاری و حق انحصاری ، استعلام علامت تجاری، مدارک مورد نیاز برای ثبت ، هزینه ثبت علامت تجاری و نکات مهم ثبت علامت تجاری و صنعتی را مورد بررسی قرار داده ایم.

ثبت شرکت در یزد

علائم تجاری صنعتی یا خدماتی نشانه هایی هستند که برای معرفی کالاها و محصولات صنعتی و یا خدماتی از لحاظ کیفیت و ضمانت جنس آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. این علائم ممکن است اسامی مرکب شامل نقش تصویر و کلمه بوده یا به صورت تفننی ( فانتزی ) مانند ادکلن عقرب یا به صورت اسم منطقه و شهر ( عسل سبلان اردبیل ) و بالاخره به شکل علامت تجاری و ترسیمات برچسب اتیکت و یا غیره باشد. طبق ماده 30 قانون علامت ، علامت جمعی و نام تجاری عبارتند از :
الف- علامت یعنی هر نشان قابل روئتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد .
ب- علامت جمعی یعنی هر نشان قابل روئتی که با عنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبدا و یا هرگونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یا خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی استفاده می کنند متمایز سازد.
ج- نام تجاری یعنی اسم یا عنوانی که معرف و مشخص کننده شخص حقیقی یا حقوقی باشد.
از جمله مهم ترین خصوصیات علامت تجاری ، وجه تمایز داشتن و ابتکاری بودن است. علامت تجاری باید جدید بوده و گمراه کننده نباشد. برخی از علائم شرایط لازم را برای ثبت شدن ندارند. ذیلاَ به بررسی این موارد می پردازیم.

 

sabt alamat tejari dar yazd
1- غیرقابل ثبت به دلیل ویژگی تمایز بخش
یک علامت تجاری باید دارای ویژگی تمایز بخشی باشد. در غیر این صورت کمکی به مشتری در شناخت و انتخاب کالای مورد نظرش نمی کند. برای این که یک علامت بتواند نقش خود را به خوبی ایفا کند، باید قابلیت تفکیک موضوعاتی را که علامت بر آن ها قرار دارد ، در مقایسه با آن هایی که توسط رقبا ارائه می شود ، داشته باشد.
علائمی که به دلیل فقدان ویژگی تمایز بخش قابل ثبت نمی باشند عبارتند از :
الف- واژه های عمومی یا غیراختصاص
واژه های عمومی به واژگان یا عباراتی گفته می شود که برای نامیدن یک دسته از کالاها یا خدمات به کار می روند و لذا از آن ها نمی توان به عنوان علامت تجاری استفاده کرد. به عنوان مثال به هر وسیله ای گفته می شود که کار زمان سنجی را انجام می دهد. این نوع کلمات جنبه عمومی داشته و مختص به نوع مخصوصی از کالا نمی باشد. مثلاَ کلمات قهوه ، شکر ، مبل ، تلویزیون را نمی توان به منظور استفاده به عنوان علامت تجاری ثبت کرد.
البته گاهی نیز برخی از علائم تجاری آنچنان به شهرت می رسند و به طور وسیعی مورد استفاده عموم قرار می گیرند که وجه علامت تجاری بودن خود را از دست می دهند و عملاَ به جای اسم استفاده می شوند. این نوع علائم با نام گذاری ها ، مستقیماَ محصول مورد نظر را تعیین نمی کند ، بلکه جنس یا طبقه محصول را مشخص می نمایند. به عنوان مثال واژه ( زیپ ) یا گرامافون که در آغاز، علامت تجاری به شمار می آمدند ولی بعداَ به صورت اسم عام درآمدند.
نکته دیگر این که یک علامت تجاری ممکن است در یک کشور به صورت یک نام عمومی درآید ، اما در کشور دیگر همچنان یک علامت تجاری باقی بماند مانند کلمه آسپرین که در آمریکا یک نام عمومی است ولی در دیگر کشورها ممکن است یک علامت تجاری باشد. همین طور واژه " زیراکس " که امروزه در ایران با فعل " کپی کردن " برابر است حال آن که در واقع یک علامت تجاری است.
ب- واژه های توصیفی
هنگامی خصوصیت علامت ، توصیفی است که به ترکیبات ، کیفیات یا ویژگی های اساسی یک کالا یا خدمت اشاره کند.
قانون مالکیت فکری فرانسه علائم توصیفی را این چنین تعریف می کند ، " علائم یا اسامی که برای مشخص نمودن یک ویژگی محصول یا خدمت و بخصوص نوع ، کیفیت ، کمیت ، مقصد ، ارزش ، مبدا جغرافیایی ، زمان تولید کالا یا ارائه خدمت ، به کار گرفته شوند ". به عبارت بهتر علامت تجاری باید در ذهن مصرف کننده ، تصویر و کیفیت های عام کالا یا خدمت عرضه شده را به یاد آورد ، اما به جزئیات مربوط به کیفیت ها و کمیت ها نباید به طور روشن اشاره کند.
کنوانسیون پاریس هم علامت توصیفی و فاقد صفت مشخصه را واجد شرایط ثبت نمی داند.
" وقتی که علائم ، فاقد هر گونه صفت مشخصه بوده و یا انحصاراَ از علایم یا نشانه هایی تشکیل شده باشند که در تجارت برای تعیین نوع ، کیفیت ، کمیت ، هدف معین ، ارزش، محل مبدا کالاها یا زمان تولید اختصاص یافته باشد و یا در زبان رایج و مشروع و مسلم تجارت کشوری که حمایت آن مورد تقاضاست، متداول شده باشد ."
مثال های زیر نمونه هایی از واژه های توصیفی هستند که نمی توان آن ها را به عنوان علامت تجاری ثبت کرد :
هفته نامه مهندسان ، آرد الک کرده ، کره گیاهی ، پودر شوینده ، لباس زمستانی ، کیک شکلاتی ، عسل اردبیل ، مبل ارزان ، چیپس 500 گرمی و ...
2- غیرقابل ثبت به دلیل منافع عمومی
در اولین کشورها ثبت برخی علائم با منافع عمومی منافات دارد. این موضوع یا از جهت مغایرت با اخلاق حسنه و نظم عمومی بوده و یا از لحاظ اختصاصی برخی از نشان ها به موسسات عمومی و سازمان های بین المللی می باشد. این موضوع را ذیل دو عنوان بررسی می کنیم :
* علائم تجاری مخالف با نظم عمومی یا اخلاق حسنه
مقررات علائم تجاری کشورها و کنوانسیون پاریس، ثبت علائم مخالف اخلاق حسنه و نظم عمومی را جایز نمی داند.
بر اساس بند 3 قسمت ب ماده 6 کنوانسیون پاریس یکی از دلایل مردود بودن ثبت علامت تجاری چنین بیان شده است :
- وقتی که علائم تجاری مخالف با اخلاق حسنه یا نظم عمومی بوده و بخصوص موجبات گمراهی عامه را نیز فراهم آورد.
نظم عمومی را در قوانین داخلی تعریف نکرده اند : ولی می توان گفت " هر عملی که مستلزم نقض غرض قانون گذاری و مصالح اداره کشور باشد، با نظم عمومی منافات دارد ".
بنابراین علائمی که با قوانین آمره و ناهیه و مصالح عمومی کشور معارض باشند ، شایسته ثبت نخواهند بود.
نکته مهم این است که آیا منظور " عدم مخالفت با نظم عمومی و اخلاق حسنه " مربوط به شکل ظاهری علائم می باشد یا ماهیت و نوع کالایی که علامت متعلق به آن است نیز باید با نظم عمومی و اخلاق حسنه ثبت کننده علامت تجاری موفق باشد ؟ در ماده 2 کنوانسیون پاریس مقرر شده است که نوع محصولی که علامت تجاری روی آن نصب می شود در هیچ موردی مانع از ثبت آن نمی گردد.
منظور از این ماده این است که علامت تجاری مستقل از کالایی تحت پوشش می باشد. به عنوان مثال ممکن است علامت مورد تقاضای ثبت ، علامت کالایی باشد که ورود آن کالا و فروش آن در ایران مجاز نباشد، اما این ممنوعیت ورود و فروش کالا نباید مانع ثبت علامت در ایران گردد.
* غیرقابل ثبت بودن علائم رسمی کشورها ، موسسات عمومی و سازمان های بین المللی ؛
هر کشوری پرچم ملی ، نشان ها ، علائم و نام موسسات رسمی خود را به عنوان هویت حمایت می کند. این نشان ها مربوط به ملت و کشور است و قانون تملک خصوصی نمی باشد.
طبق بند 1 ماده 6 و 2 کنوانسیون پاریس :
- " کشورهای عضو اتحادیه موافقت می نمایند که با اتخاذ تعابیر مقتضی از ثبت علائم تجاری و یا نشان های خانوادگی، پرچم و دیگر نشان های دولتی کشورهای اتحادیه و علائم رسمی ، نشانگر کنترل و تضمیم مورد قبول آن ها و نیز هرگونه تقلید از نشان های خانوادگی که بدون اجازه مقامات صالحه به عنوان علامت تجاری یا صنعتی یا جزئی از علائم مزبور به کار روند خودداری کرده یا ثبت آن را باطل اعلام نمایند ."
البته باید توجه داشت که هدف از این ماده ایجاد یک حق مالکیت صنعتی برای کشورها یا سازمان های بین الدولی در مورد علائم مورد بحث نیست ، بلکه منظور این است که این نشانه ها برای استفاده علامت تجاری ثبت علائم مزبور علاوه بر این که مردم را از کالایی که علائم برای آن ها به کار می رود ، گمراه خواهد کرد ، حق مسلم یک کشور را نیز در کنترل علائم متمایز کننده نقض می کند.
به موجب ماده 5 قانون ثبت علائم و اختراعات ایران ، ثبت علامت ذیل ممنوع است :
1- بیرق مملکتی ایران و هر بیرق دیگری که دولت ایران استعمال آن را به طور علامت تجاری منع کند. علامت هلال احمر ، نشان ها ، مدال ها . انگ های دولت ایران .
2- کلمات و یا عباراتی که موهم انتساب به مقامات رسمی ایران باشد. ( از قبیل جمهوری اسلامی ، انقلابی ، دولتی و غیره )
3- علامات موسسات رسمی مانند آرم جمهوری اسلامی و هلال احمر و صلیب سرخ و غیره
4- علائمی که مخل انتظامات عمومی و یا منافی عفت باشد.
ماده 22 لایحه اصلاحی قانون ثبت علائم و اختراعات نیز ، مواردی را که علائم غیرقابل ثبت می باشند را به شرح ذیل عنوان نموده است :
1- اگر نتواند کالاها یا خدمات یک موسسه را از کالاها و خدمات موسسه دیگر جدا سازد ؛
2- اگر خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه باشد ؛
3- اگر احتمال داشته باشد که عمومی یا مراکز تجاری را به ویژه در مورد مبدا جغرافیایی کالاها یا خدمات یا ماهیت خصوصیات آن ها گمراه کند ؛
4- اگر نشان نظامی ، پرچم ، یا سایر نشان های مملکتی با نام یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور ، سازمان های بین الدولی یا سازمانی که تحت مقررات بین المللی تاسیس شده اند. عین یا تقلید با یکی از اجزا آن علامت باشد، مگر آن که توسط مقام صلاحیت دار آن کشور یا سازمان اجازه استفاده صادر شده باشد ؛
5- اگر علامت عین یا به طریق گمراه کننده ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالا یا خدمات یا نام تجاری باشد که برای همان کالا یا خدمات یا کالاها و خدمات مشابه متعلق به موسسه دیگری در ایران معروف است.
6- اگر علامت در ایران برای کالاها یا خدماتی ثبت شده که معروف است و این کالاها و خدمات معروف باشد. ولی عین کالا یا خدماتی نیست که برای آن ها تقاضای ثبت شده است. به شرطی که میان استفاده از علامت در رابطه با آن کالا و خدمات مشخص کننده آن کالا و خدمات با مالک علامت معروف ارتباطی وجود داشته باشد و به منافع تجاری مالک لطمه وارد شود، قابل ثبت نیست.
7- اگر عین علامتی باشد که به نام مالک دیگری ثبت شده است یا تاریخ تقاضای آن مقدم یا دارای حق تقدم است و برای همان کالاها یا خدمات ، یا کالاها و خدماتی است که ارتباط بسیار نزدیکی با آن ها دارد و یا شباهت به اندازه ای است که موجب فریب و گمراهی می شود.
لازم به توضیح است، حق استعمال انحصاری علامت تجاری فقط برای کسی محسوب می شود که علامت خود را به ثبت برساند. به بیانی دیگر، ثبت علامت تجاری به صاحب آن علامت ، حق انحصاری جهت استفاده و بهره برداری از آن علامت را می دهد . در واقع این حق انحصاری، از ثبت علامت نشات می گیرد و شامل دو جنبه جداگانه می باشد که خود حق استفاده از علامت تجاری و دیگری جلوگیری از دیگران جهت استفاده از علامت تجاری می باشد. به عبارت دیگر در صورتی که حقوق مربوط به علامت تجاری نقض شود ، دارنده علامت تجاری حق خواهد داشت دیگران را از استفاده از علامت تجاری منع کند. از طرفی لازمه حق منع دیگران داشتن حق شکایت برای جلوگیری از استفاده علامت و جلوگیری از نقض سایر حقوق مربوط به علامت تجاری است . در صورتی که در اثر نقص خسارتی متوجه صاحب علامت شود وی حق خواهد داشت جبران خسارت را هم مطالبه نماید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت علامت تجاری

1- اظهارنامه ثبت علامت تجاری
2- نسخه اصلی یا رونوشت گواهی شده وکالتنامه ، در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی به عمل آید.
3- ارائه ده نمونه از علامت به صورت گرافیکی که با علامت الصاق شده روی اظهارنامه یکسان بوده و ابعاد آن حداکثر 10 در 10 سانتی متر باشد.اگر ارائه علامت به صورت گرافیکی نباشد ده نمونه از کپی یا تصویر علامت حداکثر در همین ابعاد و به نحوی که مرجع ثبت مناسب تشخیص دهد،ارائه خواهد شد.
درخواست کننده باید بر روی هر اظهارنامه یک نمونه از علامت را الصاق و آن را امضاء نماید . نمونه سوم در موقع ثبت بر روی صفحه مربوطه در دفتر ثبت و نمونه چهارم بر روی تصدیق ثبت الصاق می شود. علاماتی که برجسته یا گود در روی شیی ء نشان داده می شود بر روی کاغذ نفش خواهد شد. ابعاد نمونه نباید از ده سانتیمتر از هر طرف تجاوز کند.
بر روی هر نمونه الصاق شده به طریق بالا مهر شعبه ثبت شرکت ها و علایم تجاری و اختراعات زده می شود به طریقی که یک قسمت از مهر بر روی نمونه و قسمت دیگر بررو.ی صفحه قرار گیرد.
چنانچه مرجع ثبت نمونه علامت ارائه شده را مناسب تشخیص ندهد، تسلیم نمونه مناسب را درخواست می نماید.در هر حال،علامت باید به همان نحو که درخواست و ثبت می شود استعمال گردد.
4- در صورت سه بعدی بودن علامت،ارائه علامت به صورت نمونه های گرافیکی یا تصویر دو بعدی روی برگه به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد که همان علامت سه بعدی را تشکیل دهند،الزامی است.
5- مدارک مربوط به حق تقدم که باید همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود.
6- ارائه مدارک دال بر فعالیت در حوزه ذی ربط بنا به تشخیص مرجع ثبت.
7- نسخه ای از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و ارائه گواهی مقام صلاحیتدار،اتحادیه یا دستگاه مرتبط،در صورتی که ثبت علامت جمعی مورد درخواست باشد.
8- مدارک مثبت هویت متقاضی
9- رسید مربوط به پرداخت هزینه های قانونی
10- مدارک نمایندگی قانونی،در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی به عمل آید.

نکات مهم علامت تجاری و صنعتی

1- داشتن علامت تجاری اختیاری است مگر در مواردی که دولت آن را الزامی قرار دهد.
2- تبصره تصویبنامه ی مورخه 3/2/28 هیئت وزیران ، ثبت علائم کالاهای زیر را اجباری کرده است :
الف- داروهای اختصاصی (اسپسیالیته) مورد استعمال طبی یا بیطاری
ب- مواد غذایی که در لفاف و ظروف مخصصوص باشند.
ج- نوشیدنی ها و آب های گازدار
د- لوازم آرایش که برای استعمال مستقیم بر روی پوست انسان به کار می رود.
3- ثبت علامت به صورت حقوقی ( ایرانی و غیرایرانی ) و حقیقی ( ایرانی و غیرایرانی ) قابل انجام بوده ، لذا می توان عنوان شرکت را جهت ثبت علامت به کاربرد و یا از نام خانوادگی در کنار نامی دیگر جهت ثبت علامت مورد نظر استفاده کرد.
4- برای ثبت برندهای فارسی باید مجوزی دال بر فعالیت مرتبط با آن نام تجاری ارائه گردد و برای ثبت برندهای لاتین علاوه بر داشتن مجوز فعالیت مرتبط نیاز به ارائه کارت بازرگانی می باشد.
5- اعداد چه به صورت فارسی و چه به صورت لاتین به تنهایی به هیچ وجه امکان ثبت ندارند.
6- علامت تجاری قابل نقل و انتقال است و باید وفق مقررات قانون ثبت علایم و اختراعات ایران به ثبت برسد.
7- اجازه استفاده از علامت ثبت شده به دیگران در ایران باید به ثبت برسد.
8- برای علامت ، گواهی ثبت علامت صادر خواهد شد.
9- مدت اعتبار ثبت علامت برای هر بار 10 سال است.
10- برای ثبت چند علامت باید به تعداد آن ها اظهارنامه جداگانه داده شود.
11- تغییرات مربوط به نشانی رسمیت نخواهد داشت مگر اینکه به ثبت رسیده باشد.

 هزینه ثبت علامت تجاری

شرح کلی هزینه های ثبت برند به قرار ذیل می باشد :
هزینه ی واریزی بر حسب حقیقی یا حقوقی بودن متقاضی ثبت علائم تجاری متفاوت می باشد.

 

jadid

علاوه بر هزینه های واریزی ،هر علامت تجاری چاپ دو آگهی در روزنامه ی رسمی کشور را نیز دارد . هزینه روزنامه رسمی برای ثبت برند نوبت اول که با توجه به سیاه و سفید بودن آگهی ، میزان خطوط و ابعاد علامت تجاری ، می تواند حداقل هزینه بالای 135 هزار تومان را داشته باشد. همچنین بعد از آگهی نوبت اول، متقاضی باید هزینه حق الثبت برند را به میزان حدودی 150 هزار تومان در سامانه پرداخت و مجدد برای نوبت دوم در روزنامه رسمی ثبت برند را آگهی نماید. هزینه روزنامه رسمی برای ثبت برند برای نوبت دوم نیز حداقل 135 هزار تومان می باشد.
مقالات مرتبط :
- چگونه برند ثبت کنیم ؟
- ده نکته مهم در ثبت برند

موسسه حقوقی کارا
{ ارائه دهنده خدمات تخصصی ثبت شرکت و ثبت برند }