02188880006

info [ at ] kararegister.com

ونک، خیابان ملاصدرا، تقاطع پل کردستان، ضلع شمال غربی تقاطع، بن بست فرشید، پلاک 8، واحد 1

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

در راستای بررسی امکان ثبت شرکت بیت کوین در ایران، در ابتدا به ارائه تعاریفی از این مفهوم خواهیم پرداخت :
بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال، پولی غیر فیزیکی با رمز ارزی شناخته شده است که امکان خرید و فروش کالا را در سراسر دنیای دیجیتال برای شما فراهم می آورد. جهت استفاده از انواع ارز دیجیتال دیگر نیازی به بانک، صرافی یا دیگر سیستم واسطه پرداخت نمی باشد. در واقع بیت کوین در حال حاضر کارکردی مانند پول های رایج بین المللی را دارد .


یکی دیگر از مزایای ارزهای دیجیتال یا به عنوان مثال بیت کوین این است که امور سیاسی و تصمیمات دولت ها تاثیری بر آن ندارد و هیچ دولت و قدرتی در دنیا نمی تواند بیت کوین را تحت کنترل خود درآورد.


در واقع اصلی ترین هدف از بوجود آمدن بیت کوین ذخیره امن دیجیتال پول می باشد. کارکرد بیتکوین به این طریق است که توسط کلمه عبور ویژه که کلید خصوصی نام دارد برای افراد امکان کنترل و ذخیره امن سرمایه را فراهم می آورد و تنها مالکین آن امکان خارج کردن و انتقال بیت کوین را خواهند داشت.


بیت کوین در اواخر سال 2008 در یک بحران مالی جهانی توسط گروهی ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو در یک مقاله علمی شرح داده شد و پس از چند ماه نیز فعالیت خود را رسماً آغاز نمود.


پس از توضیح در رابطه با ماهیت بیت کوین به پاسخ اصلی این مطلب خواهیم پرداخت که آیا خرید و فروش بیت کوین و ثبت شرکت بیت کوین در ایران قانونی است یا خیر؟


در پاسخ به این پرسش می بایست چنین اشاره نمود ؛ در گذشته نه چندان دور قانون صریح و شفافی در رابطه با این نوع فعالیت وجود نداشت به عبارتی نه این فعالیت ها از سوی قانون شناخته شده بودند و نه دارای منع قانونی خاصی بودند و فعالیت در این زمینه در کشور جرم محسوب نمی گردید.


مطابق قوانین ایران ماده 2 قانون مجازات عمومی (هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تامینی یا تربیتی باشد جرم محسوب است و هیچ امری را نمی توان جرم دانست مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تامینی یا تربیتی تعیین شده باشد، جرم محسوب می شود).


بنا بر همین قانون فعالیت در زمینه ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین جرم محسوب نمی گردد و مجازاتی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال در نظر گرفته نشده است.


البته بنا بر قوانین در صورت رخ دادن هرگونه کلاهبرداری، هک و یا عدم وفای به عهد در فضای ارزهای دیجیتال، یک فرد می‌تواند شکایت رسمی ارائه دهد و دادگاه ذی صلاح به آن رسیدگی خواهد نمود.


در نهایت نیز جهت حل مشکل خلاء قانونی در زمینه ارزهای دیجیتال رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از موافقت کمیسیون اقتصادی دولت در تاریخ 31 تیر 1398، صنعت «بیت کوین» را به رسمیت شناخت .

هرچند بانک مرکزی بارها در اطلاعیه‌هایی ورود ارزهای دیجیتال به حوزه پرداخت کشور را ممنوع کرده است!

 

البته در بسیاری از کشورها با توجه به نو ظهور بودن این پدیده، خلاء های قانونی بسیاری مشاهده می شود .
در نهایت از این قوانین در ایران می توان چنین برداشت نمود که قوانین ایران خرید و فروش بیت کوین را برای افراد به شرط رعایت قوانین محدود ننموده است اما جهت فعالیت در مقیاس وسیع و حوزه پرداخت‌های کلان کشور هنوز قانون مساعد و مجوزی صادر نگردیده است.


در پایان توجه داشته باشید که بنا بر قوانین استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری در ایران و ثبت شرکت با این موضوع غیر قانونی نمی باشد، لکن دریافت مجوزهای لازم از وزارت صنعت، معدن و تجارت الزامی است و انجام این امور بدون در دست داشتن این مجوز غیر قانونی می باشد.

 

از همراهی شما عزیزان در مطالعه این مطلب سپاسگزاریم همچنین می توانید در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با همکاران و کارشناسان ما در کارا ثبت تماس حاصل نمایید. 88880006-021