02188880006

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

سازمانی که در ایران متولی ثبت برند و علامت تجاری و موارد مشابه می باشد، سازمان مالکیت های معنوی است. فعالیت های اداره ثبت برند در واقع شامل ایجاد حق استفاده انحصاری علائم تجاری، اختراعات، طرحهای صنعتی، نام تجارتی، مبدأ و نشان جغرافیایی کالا و... و بطور کلی حفاظت از ابتکار و نتیجه فکر افراد در برابر اشخاص ثالث است .

حمایت از ثبت برند یا معادل فارسی آن علامت تجاری در واقع بخشی از مالکیت های صنعتی است که یکی از زیر مجموعه های مالکیت های معنوی می باشد.

 

وظایف سازمان مالکیت های معنوی عبارتند از:

-ثبت علائم تجارتی، نشانه‌های جغرافیایی، اختراعات، نام تجاری، طرح‌ها و اشکال و مدل‌های صنعتی و نمونه‌های اشیاء مصرفی و دیگر مصادیق مالکیت صنعتی که نیازمند ثبت است، تا در نتیجه صاحبین این موارد بتوانند از تمامی حقوق و امتیازات انحصاری موارد فوق استفاده نمایند.
-ثبت تغییرات و تمدید موارد ثبت‌شده قبلی در اداره مالکیت صنعتی
-تدوین دستورالعمل‌های مربوط به ثبت علائم تجارتی و خدماتی، نشانه‌های جغرافیایی، اختراعات و نام‌های تجارتی و طرح‌ها و اشکال و ترسیمات صنعتی
-بررسی و پاسخ به نامه‌ها و استعلامات مرتبط با وظایف تعریف‌شده سازمان
-شرکت در جلسات دادگاه‌ها و دادسراها بنا به دعوت مقامات قضائی و پاسخ به سؤالات مراجع قضایی در ارتباط با وظایف محوله (موضوع آئین‌نامه اجرای قانون ثبت علائم تجارتی و اختراعات)
-تائید مدارک مربوط به هریک از موارد مالکیت صنعتی جهت ارائه به مراجع ذی‌ربط
-پذیرش و بررسی اظهارنامه‌های تمدید ثبت موارد تحت پوشش سازمان
-رسیدگی و تهیه آگهی ابطال علائم تجاری و نشانه‌های جغرافیایی و اختراعات و طرح‌ها و اشکال و ترسیمات صنعتی حسب احکام صادره از مراجع قضایی
-رسیدگی به اعتراضاتی که در جریان امور ثبتی بیان می‌شود. برای مثال رسیدگی به اعتراض ثبت برند

 

اداره ثبت برند در واقع تحت نظارت سازمان ثبت ‌اسناد و املاک کشور فعالیت می کند این سازمان که با تصویب قانون جدید از اداره ثبت شرکت‌ها مستقل گشته و به‌عنوان اداره ایی مخصوص و وابسته به سازمان اسناد و املاک کشور در زمینه حمایت از حقوق مالکیت صنعتی به فعالیت می‌پردازد.
اهمیت فعالیت چنین سازمانی در جوامع امروزی در حفظ حراست از حقوق ناشی از مالکیت های معنوی بر کسی پوشیده نیست، این امر در جوامع موجب تسریع رشد و پیشرفت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خواهد شد.

 

تاریخچه اداره ثبت برند در ایران

در رابطه با پیشینه فعالیت اداره ثبت برند در ایران، می توان چنین گفت که نخستین قانون حمایتی از مالکیت های صنعتی و تجاری در سال 1304 به تصویب رسید و بدنبال آن "قانون ثبت علائم تجاری و اختراعات مصوب 1310 و آئین نامه اجرایی مربوط" به تصويب گردید.
قوانین که امروز در این زمینه لازم الاجراست با همكاري همه دستگاههاي ذيربط بالاخص مجلس محترم شوراي اسلامي و قوه قضائيه به تصويب رسيده است مقررات مربوط به مالكيت صنعتي توسعه كمي و كيفي يافته و علاوه بر پيش بيني ثبت و حمايت از مقولات جديد مالكيت صنعتي استانداردهاي بين المللي مربوط بالاخص معاهده تريپس نيز در آن رعايت گرديده است.

 

اداره ثبت برند در آدرس تهران خیابان فیاض بخش -ضلع شمال شرقی پارک شهر-ساختمان شماره 3 سازمان ثبت اسناد و املاک کشور واقع گردیده است .
البته توجه داشته باشید این اداره اقدام به معرفی سامانه ایی به آدرس http://iripo.ssaa.ir نموده است و بسیاری از امور در این اداره بدون نیاز به مراجعه حضوری و با استفاده از این سامانه انجام می شود .
جهت ثبت برند نیز که یکی از مهمترین خدمات این سازمان است می توانید به سامانه فوق مراجعه نمایید و مراحل ثبت را از طریق اینترنتی و غیر حضوری تکمیل نمایید.

 

در ضمن در صورت تمایل شما عزیزان می توانید از خدمات گسترده دپارتمان ثبتی، ثبت شرکت کارا در زمینه ثبت برند یا علامت تجاری و سایر امور ثبتی بهره مند گردید. این مجموعه ارائه دهنده تمامی خدمات فوق به شما عزیزان می باشد.
از همراهی شما صمیمانه سپاسگذاریم.