02188880006

info [ at ] kararegister.com

ونک، خیابان ملاصدرا، تقاطع پل کردستان، ضلع شمال غربی تقاطع، بن بست فرشید، پلاک 8، واحد 1

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

زابل یکی از شهرستان های استان هرمزگان می باشد که در شمال شرقی شهر زاهدان واقع گردیده است، با توجه به اینکه شهرستان زابل نزدیک به یکی از مناطق مرزی کشورمان است از نظر اقتصادی و تجاری دارای اهمیت بسیاری است و در واقع این شهرستان به عنوان یکی از مراکز بکر و رو به توسعه کشور پتانسیل های بسیاری برای امور اقتصادی و تجاری دارد.
هنگامی که صحبت از راه اندازی کسب و کارهای جدید و یا توسعه آنها باشد، ثبت برند به عنوان یکی از اصلی ترین اهرم های گسترش کسب و کار مطرح می شود، در صورتی که شما نیز مایل هستید در شهرستان زابل برای فعالیت خود برندی را به ثبت برسانید در مطالعه این مطلب با ما همراه باشید.

برند چیست؟
برند عبارت است از هر شکل، نام و یا علامتی که برای محصولات یا خدمات ارائه شده توسط افراد با سایر موارد وجه تمایز ایجاد نماید. در واقع در دنیای امروز برندها اصلی ترین اهرم تبلیغات هستند و برای محصولات ارزش افزوده ایجاد می نمایند.

برای ثبت برند در زابل لازم است که در ابتدا برندی مناسب و خلاقانه را برای فعالیت خود انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که انتخاب خلاقانه برند می تواند در به خاطر ماندن برند شما در ذهن مخاطبین موثر باشد. در ضمن توجه داشته باشید که برند مورد نظر شما نمی بایست پیش از این توسط شخص دیگری به ثبت رسیده باشد، همچنین رعایت قوانین نیز در ثبت قانونی برند الزامی است.

برخی از قوانین انتخاب و ثبت برند در زابل عبارتند از:

1 – اسامی و علائم مشهور و شناخته شده غیر قابل ثبت هستند.

2 – اسامی غیر معقول، غیر اسلامی و مخالف با موازین اخلاقی و شئونات اسلامی قابلیت ثبت ندارند.

3 – صفت ها و اسم هایی که بیان گر توصیف می باشند و یا عام هستند به تنهایی قابل ثبت نیستند.

4 – استفاده از نام های چند سیلابی و ترکیبی از شانس بالایی برای ثبت بر خوردارند (در صورت نبودن عین نام در طبقه کالای درخواستی).

5 – در صورت عدم ثبت علامت در طبقات مورد درخواست، علامت می تواند یک کلمه و یا ترکیبی از کلمات و اعداد و سمبل، طرح ، رنگ ، شکل و … باشد.

6 – اسامی خاص و ساختگی شانس بسیار بالایی برای ثبت دارند.

7 – شباهت نزدیک به 50 درصد با نام های تجاری دیگر امکان ثبت علامت را بسیار ضعیف می کند.

8 – در طبقاتی مانند لوازم خانگی، مواد غذایی و نوشیدنی ها به دلیل ثبت علائم بسیار، انتخاب اسم بسیار مشکل بوده و محدودیت ایجاد می کند. لذا در انتخاب عنوان یا نام علامت در این نوع از طبقات باید نهایت دقت را جهت انتخاب نام های هوشمندانه و خاص به کار برد.

9- ثبت برند به صورت حقوقی ( ایرانی و غیر ایرانی ) و حقیقی ( ایرانی و غیر ایرانی ) قابل انجام بوده، لذا می توان عنوان شرکت را جهت ثبت علامت به کار برد و یا از نام خانوادگی در کنار نامی دیگر جهت ثبت علامت مورد نظر استفاده کرد.

10- عنوان یا نام علامت می تواند فارسی، لاتین و یا ترکیبی از کلمات و حروف فارسی و لاتین باشد.

11 – اعداد چه به صورت فارسی و چه به صورت لاتین به تنهایی به هیچ وجه امکان ثبت ندارند.

توجه داشته باشید که استفاده از اسامی و علامت ها در ثبت برند بطور کلی ممنوع می باشد ، به موجب ماده ٥ قانون، ثبت علائم و اختراعات زیر ممنوع است:
– علامت هلال احمر

– نشانها و آرم های دولت ایران
– پرچم رسمی ایران با علامت مخصوص جمهوری اسلامی

– پرچم های منتسب به دولت و کشور ایران و هر پرچم منع شده توسط دولت ایران
– علامت تجاری موسسات رسمی مانند هلال احمرو صلیب سرخ ، رجاء ، همراه اول و...

–كلمات و یا عباراتی كه موهم انتساب به مقامات رسمی ایران باشد از قبیل دولتی و ایران و امثال آن

– علائمی كه مخل انتظامات عمومی یا منافی عفت باشد.

–واژه های عام: به عنوان مثال کلمه رایانه و یا کتاب به تنهایی قابل ثبت نیستند زیرا این کلمات واژه هایی عام برای کلیه محصولات با این نام هستند.
واژه های توصیف کننده: این کلمات به منظور توصیف محصولات و اجناس به کار م روند. مثلا ثبت برند خوشمزه و شیرین برای انواع خوراکی به تنهایی و بدون پسوند، قابل ثبت نخواهد بود.

علائم گمراه کننده: به عنوان مثال ثبت علامت تجاری جهت عرضه انواع شیره خرما و انگور با تصویر زنبور عسل مردود خواهد شد. چرا که موجب تصور اشتباه و گمراهی مصرف کنندگان شده و خریداران ممکن است چنین محصولی را با تصور عسل خریداری نمایند.

علائم خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه: به طور کلی کلمات و تصاویر نقض کننده موازین ، هنجارهای اخلاقی ، عرفی و مذهبی جامعه غیر قابل ثبت است.

توجه داشته باشید که برای ثبت برند در زابل نیازی به مراجعه حضوری نمی باشد و متقاضیان ثبت برند در این شهرستان نیز می توانند با مراجعه به سامانه ای که از سوی اداره ثبت مالکیت های معنوی که متولی امور ثبت برند در ایران می باشد معرفی شده است، امور ثبت برند را به انجام برسانند، البته برای صرفه جویی در وقت و هزینه های متقاضیان ثبت برند پیشنهاد می شود که در ابتدا برند مورد نظر خود را در ابتدا در این سامانه استعلام نمایید تا در مرحله نخست از قابل ثبت بودن آن اطمینان حاصل نمایید.

در پایان ضمن سپاسگزاری از همراهی شما عزیزان اعلام می داریم برای انجام تمامی امور ثبتی در سراسر ایران از جمله ثبت برند در زابل می توانید از خدمات، مشاوره و راهنمایی کارشناسان کارا ثبت استفاده نمایید. 88880006-021