02188880006

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

شرکت تجاری اصولاً عبارتست از اینکه چند نفر مالی را برای تجارت و استفاده از منافع آن در میان گذارند. اساس شرکت بر قراردادی است که بین شرکاء منعقد می شود ولی بعد از تاسیس شرکت عقد شرکت و قرارداد اولیه ماهیت خود را از دست داده و با پیدا کردن شخصیت حقوقی، شرکت تجاری از قواعد و اصولی پیروی می نماید که با اصول قرارداد مبانیت دارد.

هر شرکتی برای اینکه رسمیت یابد و شخصیت حقوقی پیدا نماید باید مطابق با قوانین ثبت شرکت به ثبت برسد. بنابراین ثبت شرکت ها الزامی است و دولت می بایست حدالمقدور در تشکیل آن ها نظارت نماید تا وسیله ای برای سواستفاده نباشد.

مرجع ثبت شرکت ها در تهران " اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی" است که از دوایر اداره ثبت اسناد و املاک است و در خارج از تهران "اداره ثبت اسناد و املاک" مرکز اصلی شرکت و نقاطی که اداره یا دایره ثبت اسناد وجود ندارد، دفتر خانه اسناد رسمی و اگر مرجع مذکور وجود نداشته باشد دفتر دادگاه محل است.

فراهم نمودن مدارک مورد نیاز با توجه به نوع شرکت، یکی از مقدماتی ترین اقداماتی است که برای ثبت شرکت می بایست انجام شود. در اداره ثبت شرکت ها، فرم نمونه ی اسناد، موجود است. می توان این فرم های نمونه را از اداره مذکور تهیه و تکمیل کرد. (ذیل تمام  اوراق باید توسط همه شرکا امضا شود)

  • مراحل ثبت شرکت

  • جهت ثبت شرکتها، می بایست به پایگاه اینترنتی اداره کل ثبت شرکت ها به نشانی http://irsherkat.ssaa.ir  مراجعه کنید. (قسمت پذیرش درخواست ثبت شرکت)

فرمی پیش روی شما ظاهر می شود که باید مرحله به مرحله آن را تکمیل نمایید و مدارک مورد نیاز را در آن بارگذاری نمایید. اطلاعات مربوط به متقاضی نخستین موضوعی است که در این فرم ها باید درج شود. ( شامل نام متقاضی، نام خانوادگی متقاضی، تابعیت متقاضی، سمت متقاضی، شماره ملی متقاضی، شماره همراه متقاضی)

مراحل ثبت نام در سامانه ثبت شرکتها بعد از اطلاعات متقاضی :
_ اولین مرحله از مراحل ثبت شرکت وارد نمودن پنج اسم انتخابی برای نام شرکت به ترتیب اولولیت است. (نام های انتخاب شده می بایست بیگانه نبوده، فاقد سابقه ثبت بوده و دارای معنا و مطابق با فرهنگ اسلامی باشند).

_ وارد نمودن موضوع شرکت بر اساس نوع فعالیت و مدت آن. ابتدا انتخاب نوع فعالیت بالاتر و سپس مدت فعالیت بر اساس اینکه محدود یا نامحدود باشد و در صورت محدود بودن تعیین حداکثر مدت فعالیت به ماه.

_ وارد کردن آدرس مرکز اصلی شرکت با کد پستی و یک تلفن ثابت.

_ مشخص نمودن سرمایه شرکت. انتخاب گزینه سرمایه نقدی شرکت در مسولیت محدود (حداقل صد هزار تومان) و مشخص کردن تعداد و ارزش سهم برای شرکت سهامی خاص.

_ مشخص نمودن اطلاعات مربوط به سهام و میزان سرمایه هر کدام از شرکا و تعدادسهم یا نقدی و غیر نقدی بودن سرمایه.

_ انتخاب گزینه وجود یا عدم وجود مجوز برای فعالیتهایی که نیاز به مجوز از سازمان یا ارگانهای خاص دارند و وارد کردن شماره مجوزو تاریخ مجوز در صورت نیاز به وجود آن.

_وارد نمودن مشخصات اعضای شرکت. مشخصات اشخاص حقیقی چون نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه و... و شناسه ملی برای اشخاص حقوقی. کد پستی جهت افراد حقیقی و حقوقی و شماره ثبت جهت افراد حقوقی.

_ وارد کردن سمت اعضای شرکت. معلوم نمودن سمت مدیر عامل یا رئیس هیأت مدیره. پر نمودن فیلد تاریخ شروع سمت، مدت تصدی، تاریخ پایان اعتبار سمت و ... مشخص کردن وضعیت حق امضاء و در نهایت کلید ثبت سمت شخص.

_پر کردن اطلاعات مربوط به نمایندگان قانونی. نماینده مورد نظر، نوع نمایندگی، مستند نمایندگی، شماره و تاریخ مستند نمایندگی. و تاریخ شروع و پایان نمایندگی در صورت وجود نماینده.

_ ثبت اطلاعات مربوط به تأسیس شعبه چنانچه شعبه ای وجود داشته باشد. ابتدا وارد کردن کد پستی شعبه، شماره تماس واحد ثبتی شعبه، نشانی شعبه و در نهایت ثبت شعبه.

_ تکمیل اطلاعات سال مالی شرکت و اطلاعات روزنامه شرکت با انتخاب از فهرست روزنامه شرکت.

_ تایپ اطلاعات متن اظهارنامه، اساسنامه و شرکتنامه.

_ انتخاب گزینه تأیید مدارک مورد نیاز، پذیرش نهایی و دریافت رسید پذیرش اینترنتی.

_ امضای مدارک تأییدشده و پرینت شده از طریق سامانه توسط اعضای شرکت.

بعد از اتمام، سامانه یک شماره ثبت می دهد که برای چاپ در روزنامه به آن احتیاج خواهد بود.

پس از تکمیل اطلاعات خواسته شده در سامانه، چنانچه اطلاعات را به درستی وارد نموده باشید، در مرحله بعد می بایست مدارک مورد نیاز را از طریق باجه های پست به صورت سفارشی به آدرس ذکر شده در تاًییدیه ی پذیرش ارسال فرمایید.

مدارکی که بعد از تکمیل مراحل ثبت از طریق پست ارسال می گردد:

_ دو نسخه از مدارکی که توسط اعضاء امضا شده.
_ کپی مدارک شناسایی افراد.
_ گواهی عدم سوء پیشینه ی کیفری اعضا.
_ یک برگه ازتأیید نام و برگه ی رسید پذیرش اینترنتی.

در صورت کامل بودن مدارک تقدیمی، کارشناس اداره ثبت شرکت ها اقدام به تهیه پیش نویس آگهی ثبت نموده و به متقاضیان ثبت یا یکی از شرکا یا وکیل رسمی شرکت تحویل می دهد.لازم به ذکر است چنانچه کارشناس اداره، موضوع شرکت را نیازمند کسب مجوز از مراجع خاصی بداند از مرجع مزبور، استعلام می کند. سپس امضایی دال بر "ثبت با سند برابر است" از شرکا یا وکیل رسمی شرکت اخذ می گردد.

در گام بعد، دو نسخه آگهی به امضای رییس اداره رسیده و یک نسخه از تمامی مدارک در پرونده شرکت، ضبط و نسخه دوم جهت نگهداری در شرکت به متقاضی داده می شود و این سند "سند ثبت شرکت" است.

با توجه به ماده 6 نظامنامه قانون تجارت، وزارت عدلیه و ماده ماده 197 قانون تجارت در ظرف مدت یک ماه از تاریخ ثبت شرکت، باید خلاصه شرکت نامه و منضمات آن، توسط اداره ثبت در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران و یکی از جراید کثیرالانتشار مرکز اصلی شرکت به خرج خود شرکت، منتشر می شود.

 

 

بیشتر بخوانید:

از نحوه ثبت شرکت بازرگانی مطلع شوید

ثبت شرکت در هندوستان

در انتها، شایان ذکر است "کارا ثبت" با سال ها تجربه و با استفاده از کارشناسان توانمند در امر ثبت شرکت، آماده ی ارائه ی خدمات ثبتی در سریع ترین زمان ممکن می باشد.
برای این منظور، می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

  • شماره تماس :  88880006-021         
  • نشانی: میدان ونک، تقاطع ملاصدرا و کردستان، بن بست فرشید، پلاک 8، واحد 4