02188880006

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

زعفران یکی از گیاهان استثنایی است که درعین نیاز به آب کم، از بازده اقتصادی بسیار بالایی برخوردار بوده و علاوه براشتغال زایی فراوان و جلوگیری از مهاجرت روستاییان مناطق کم آب، قدرت ارز آوری شایان توجه این محصول، سالیانه ده ها میلیون دلاردرآمد ارزی را به دنبال دارد. ایران اولین و بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده زعفران است که در دهه های اخیر به علت کوتاهی درامر صادرات و بهبود کیفیت و بازاریابی رقبای ایران در بازارجهانی، عملکرد بهتری داشته اند. صادرات زعفران با توجه به مزیت نسبی ایران در تولید این محصول و ارزآوری آن ازاهمیت زیادی برخوردار است.


پاره ای از مناطق کشور ایران با تنوع وسیع آب و هوایی، درزمینه تولید برخی از محصولات کشاورزی ازمزیت نسبی قابل توجهی برخوردارند. شرایط ویژه ای که از لحاظ جغرافیایی در مرکز و جنوب خراسان وجود دارد، از قبیل کویری بودن، کیفیت نامناسب آب و فقر زمین از نظر عناصر غذایی مورد نیاز گیاه و روش های سنتی تولید محصولات کشاورزی از عواملی است که رشد کشاورزی را در این مناطق محدود کرده است. در بین گیاهان زراعی، زعفران گیاهی است که توانسته است با خصوصیات ویژه ی خود مسئله کم آبی مناطق مذکور را تحمل نماید و با داشتن بازده اقتصادی بالا، موجبات دلگرمی و ماندگاری بهره برداران را فراهم کند، لذا با توجه به صادراتی بودن زعفران و رقابت های موجود در سطح جهانی در زمینه رشد بازار، زعفران نیاز به تحقیقات اقتصاد کشاورزی در مورد بازاریابی و صادرات زعفران روزبه روز محسوس تر می شود.


مصارف زعفران :
زعفران ازجنبه های مختلف غذایی، دارویی، زینتی و صنعتی اهمیت دارد. این محصول یک ماده غذایی مقوی است که مردم از آن به منظور خوشرنگ و خوشبو کردن انواع غذاها استفاده می کنند. زعفران محصولی است که از آن استفاده های دارویی فراوانی می شود. دلیل آن نیز وجود درصدی روغن در زعفران است. از زعفران به عنوان ماده ای رنگزا و خوشبو کننده در صنعت داروسازی، پنیرسازی، شیرینی سازی و تهیه انواع شربت و بستنی استفاده می شود.
با توجه به  مصارف متعدد زعفران، امروزه برندهای متعددی در این رابطه وجود دارد. در ادامه ضمن بررسی مزایای ثبت برند زعفران، به چگونگی ثبت آن خواهیم پرداخت .


مزایای ثبت علائم تجاری :

ـ شرکت ها را تشویق می کنند درحفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه گذاری کنند.
ـ شرکت ها را قادرمی سازد محصولات شان را از یکدیگر متمایز سازند.
ـ جزء ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی هستند.
ـ ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت ها هستند.
ـ تضمین می کند که مشتریان می توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند.
ـ برای دریافت وام مفید می باشند وهم چنین ممکن است دارائی ارزشمند کسب و کارباشند.
ـ اجازه استفاده از برند به اشخاص ثالث داده می شود و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می باشند.


مدارک ثبت برند زعفران :

مدارک ثبت برند زعفران برای اشخاص حقیقی به شرح ذیل می باشد :

- فتوکپی شناسنامه و کارت ملی
- تصویرکارت بازرگانی ( درصورتی که ازحروف لاتین استفاده شده باشد.)
- فتوکپی مجوز فعالیت ( جواز تأسیس، پروانه بهره برداری، پروانه ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهاد های نظارتی و حاکمیتی دولتی)


مدارک ثبت برند زعفران برای اشخاص حقوقی :

- تصویر شناسنامه وکارت ملی
- فتوکپی روزنامه تأسیس و آخرین تغییرات شرکت ( ازآخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد.)
- تصویرمجوز فعالیت (جواز تأسیس، پروانه بهره برداری، پروانه ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هرگونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
- فتوکپی کارت بازرگانی (در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد.)

 

مراحل ثبت برند زعفران :

ـ متقاضی باید پس از جمع آوری مدارک مورد نیاز و مراجعه به سایت اداره ثبت علائم تجاری به نشانی http://iripo.ssaa.ir ازطریق گزینه ثبت اظهارنامه علامت تجاری نسبت به تکمیل اظهارنامه به صورت گام به گام اقدام کند. (وارد کردن اطلاعات اظهارنامه اعم از شماره تلفن ثابت و همراه و آدرس ایمیل به صورت دقیق و صحیح برای پیگیری پرونده پس از دریافت شماره اظهارنامه ضروری می باشد).
ـ سپس باید تصویر تمامی مدارک متقاضی به همراه مجوزها و تصویری از علامت به ترتیب بارگزاری شوند.
ـ در مرحله بعد، متقاضی باید کلیه اطلاعات و ضمائم بارگزاری شده را به دقت بازبینی نموده و از صحت اطلاعات اطمینان حاصل نماید.
ـ پس از تأیید اطلاعات، باید متقاضی به درگاه اینترنتی بانک متصل شده و اقدام به واریز هزینه های ثبت اظهارنامه نماید.
ـ بعد از واریز هزینه، شماره اظهارنامه به متقاضی داده می شود.
ـ پس از بررسی اظهارنامه توسط کارشناس، در صورت وجود نقص در مدارک، از طریق ابلاغیه ای به مالک اعلام می گردد. در صورت کامل بودن مدارک اگر برای نام تجاری سابقه ای وجود نداشته باشد، آگهی در روزنامه رسمی صادر می گردد.
ـ پس از انتشار آگهی رسمی، متقاضی با مراجعه به اداره ثبت علامت تجاری نسبت به دریافت گواهینامه ثبت علامت تجاری خود اقدام می نماید.

 

بیشتر بخوانید:

- همه چیز در حوزه ثبت شرکت کشت زعفران