02188880006

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

این مقاله با هدف بررسی هزینه ثبت شرکت تهیه گردیده است تا با در نظر داشتن آن، به راحتی به ثبت شرکت خود اقدام نمایید. شایان ذکر است، متقاضیان عزیز علاوه بر مطالعه این مطلب، در صورت نیاز به هرگونه مشاوره تخصصی رایگان در این رابطه می توانند با کارشناسان ثبت شرکت کارا تماس حاصل فرمایند. 88880006-021 مشاورین ما در این مرکز، آماده ی پاسخگویی به کلیه سوالات شما در زمینه های حقوقی و ثبتی می باشند.

موارد مختلف در هزینه ثبت شرکت:

هزینه های ثبت شرکت بسته به موضوع و نوع شرکت ، تعداد نفرات و مجموعه ای از عوامل دیگر متفاوت خواهد بود. این هزینه ها شامل موارد متعددی نظیر هزینه صدور گواهی عدم سوء پیشینه، هزینه تعیین و استعلام نام شرکت ، هزینه تنظیم اساسنامه شرکت ، هزینه چاپ آگهی در روزنامه محلی و ... است. چنانچه بخواهیم این هزینه ها را به طور مجزا بررسی کنیم ، شامل موارد ذیل خواهند بود : 

 

هزینه صدور گواهی عدم سوء پیشینه

یکی از مدارک ضروری برای ثبت شرکت، اخذ گواهی عدم سوء پیشینه است. لازم است کلیه اعضای هیات مدیره شرکت و بازرسان و مدیران شرکت اقدام به اخذ گواهی عدم سوء پیشینه نمایند. اما اگر کسی صرفاً سهامدار باشد و هیچ نقشی در شرکت و هیات مدیره نداشته باشد نیازی به اخذ گواهی عدم سوء پیشینه نمی باشد.
برای اخذ گواهی عدم سوء پیشینه بایستی به دفاتر پلیس + 10 مراجعه نموده و درخواست گواهی عدم سوء پیشینه نمایید.
مبالغی که باید در این دفاتر دریافت گردد به چند دسته تقسیم می گردد که عبارتند از :
- هفتاد و پنج هزار ریال (75000) ریال به حساب نیروی انتظامی
- دویست هزار ریال (200000) ریال به حساب دادگستری تهران
- صد و هشتاد و هفت هزار و دویست و شصت و پنج ریال (187256) ریال بابت هزینه پستی
این مبالغ در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی با استفاده از دستگاه کارت خوان از متقاضی اخذ می گردد.

هزینه تعیین و استعلام نام شرکت

برای ثبت شرکت باید نام مناسب اتخاذ نمود. امروزه در راستای تسهیل مراحل ثبت تاسیس شرکت ها و موسسات غیر تجاری و بمنظور پیشگیری از ثبت نام تکراری و حفظ حقوق صاحبان نام شرکت های ثبت شده ، ثبت نام شرکت از طریق سامانه اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری به نشانی http://www.irsherkat.ssaa.ir انجام می گیرد. برای انتخاب نام شرکت ملزم به رعایت یکسری قوانین به قرار ذیل خواهید بود:
1- نام انتخابی، دارای ریشه فارسی داشته باشد.
2- با شئونات انقلاب اسلامی ایران منافات نداشته باشد .
3- دارای معنا و مفهوم باشد .
4- سابقه ثبت نداشته باشد.
توجه داشته باشید، مهلت اعتبار نام تایید شده اشخاص حقوقی که منجر به ثبت و آگهی می گردند نامحدود است. در صورتیکه نام تایید شده شخص حقوقی در شرف تاسیس یا تغییر منجر به ثبت و آگهی نگردد صرفاَ سه ماه از تاریخ تایید نام اعتبار دارد.این مدت برای شرکت های سهامی عام 6 ماه از تشکیل مجمع عمومی موسس می باشد.
ضمناً ،موسسه ها و تعاونی ها به هنگام ثبت از پرداخت حق تعیین نام که مبلغ چهار هزار تومان است معاف می باشند.

هزینه تنظیم اساسنامه شرکت + اوراق ثبتی

اوراق ثبتی شرکت ها با توجه به انواع قالب های ثبتی با یکدیگر متفاوت می باشند. به عنوان مثال اوراق ثبتی شرکت های سهامی خاص شامل اظهارنامه ، اساسنامه ، متن صورتجلسه و اوراق ثبتی شرکت های با مسئولیت محدود شامل شرکتنامه ، تقاضانامه ، اساسنامه و متن صورتجلسه می باشد.
برای تنظیم اوراق ثبتی خود می توانید با مشاوران ما در تماس باشید.

هزینه پستی شرکت

متقاضیان ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری باید بلافاصله پس از ثبت تقاضای خود در سامانه اداره ثبت شرکت ها و اخذ کد پیگیری ، نسبت به ارسال اصل مدارک و مستندات لازم - از طریق باجه های منتخب پستی و به وسیله پاکت های مخصوص- به مرجع ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری اداره کل ثبت اسناد و املاک استان محل وقوع اقامتگاه قانونی شخص حقوقی مورد تقاضا اقدام نمایند
هزینه پستی در مراکز مختلف بسته به میزان وزن و تعداد اوراق ( برگه ها ) متغیر می باشد.
شایان ذکر است، در حال حاضر هزینه ارسال مدارک در تهران بیش از 20 هزار تومان است. البته این هزینه برای ده برگ است و به ازای هر برگ اضافه باید 700 تومان دیگر بپردازید.

هزینه چاپ آگهی در روزنامه محلی

اداره ثبت شرکت ها پس از بررسی اجمالی نسبت به مدارک ارائه شده و مطابقت مفاد آن با قانون تجارت و قانون ثبت شرکت ها و در صورت کامل بودن مدارک ارسال شده ، نسبت به ثبت آن در دفتر ثبت شرکت ها اقدام نموده و مراتب ثبت شرکت یا موسسه را جهت اطلاع عموم در روزنامه چاپ می نماید.
آگهی ثبت شرکت در ابتدا در یک روزنامه محلی چاپ خواهد شد. هزینه این چاپ را شما در اداره ثبت شرکت ها پرداخت می نمایید.

هزینه چاپ آگهی در روزنامه رسمی کل کشور

قدم آخر در مراحل ثبت شرکت، چاپ آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی است که از این طریق فعالیت تجاری شما به اطلاع عموم می رسد . متقاضیان ، جهت ثبت آگهی در روزنامه رسمی ، می بایست پس از انجام مراحل قانونی و ثبت آگهی خود در ادارات ثبت، با مراجعه به سایت روزنامه رسمی کشور به نشانی http://rrk.ir جهت ثبت آگهی در روزنامه رسمی اقدام نمایند. نحوه محاسبه هزینه روزنامه رسمی بستگی به تعداد اعضا و میزان موضوع دارد و به صورت آنلاین و علی الحساب محاسبه می گردد.

هزینه حق الثبت شرکت

حق الثبت که در واقع هزینه ابطال فیش سرمایه است ، طبق تعرفه های اداری ثبت شرکت ها محاسبه خواهد شد. لازم به ذکر است، هزینه حق الثبت شرکت برای حداقل سرمایه که صد هزار تومان است مقدار مشخصی است که با افزایش سرمایه تا صد میلیون تومان به صورت تصاعدی افزایش پیدا خواهد کرد.

هزینه پاکت ، پوشه و دیگر متعلقات پرونده

این هزینه ها معمولاَ بیشتر از چند هزار تومان نیست. ( حدود سی هزار تومان )

هزینه پلمپ دفاتر تجاری شرکت

هر شرکت که در اداره ثبت شرکت ها به ثبت می رسد ، باید اقدام به پلمپ دفاتر خود کند. بنابراین اولین اقدام پس از ثبت شرکت ، اخذ دفاتر پلمپ مالی شرکت می باشد. درخواست این دفاتر قبل از شروع سال مالی شخصیت حقوقی بایستی انجام گیرد که در حالت معمول یعنی تا انتهای اسفند ماه هر سال . مگر اینکه سال مالی طبق درخواست متقاضی دوره زمانی دیگری تعیین شده باشد.
پذیرش پلمپ دفاتر تجاری ، از طریق سامانه ثبت شرکت ها انجام می گیرد. پرداخت هزینه های پلمپ دفاتر تجاری در سامانه و به صورت اینترنتی بعد از تایید کارشناس اداره ثبت شرکت ها انجام می شود . هزینه دفاتر کل و روزنامه و دفتر دارایی با توجه به اینکه 50 یا 100 برگی یا بیشتر باشند در واحدهای ثبتی مختلف متفاوت است.

 

هزینه حق الوکاله و موسسه

این هزینه مربوط به وکیل مربوطه و همچنین خدمات موسسه می باشد.