02188880006

info [ at ] kararegister.com

ونک، خیابان ملاصدرا، تقاطع پل کردستان، ضلع شمال غربی تقاطع، بن بست فرشید، پلاک 8، واحد 1

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

ثبت برند در قوانین تجارت از جمله موارد مهم تلقی می شود. علی رغم این که هیچ الزام قانونی برای ثبت برند وجود ندارد ، اما به دلیل امتیازات گسترده ثبت برند بسیاری از افراد برای توسعه کسب و کار خود برند خود را به ثبت می رسانند. در واقع، اولین گام اساسی برای موفقیت در کسب و کار، ثبت برند است. شما می توانید با ثبت برند یا علامت تجاری در گلستان از سوء استفاده های احتمالی و تولید کالاهای نامطلوبی همانند خدمات و کالای خود جلوگیری نمایید. هر شخص اعم از حقیقی یا حقوقی (شرکت یا فرد) مدارکی دال بر تولید - توزیع- بسته بندی- خرید و فروش و یا واردات و صادرات کالا) و یا مدارکی جهت فعالیت در زمینه خدماتی خاص داشته باشد می تواند در همان زمینه تقاضای ثبت برند خود را بدهد.

ثبت علامت تجاری و اختراعات در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی در تهران که یکی از ادارات ثبت است انجام می گیرد. لذا متقاضی ساکن هر کجا که باشد، چه تهران چه شهرستان ، باید در اظهارنامه محلی را در تهران مشخص کند تا تمام ابلاغیه ها و نامه ها به آن ها ارسال شود.

اما چه علائم و برندهایی را می توان در استان گلستان به ثبت رساند ؟

علائم یا برندها وقتی قابلیت ثبت خواهند داشت که واجد شرایط و اوصاف معینی باشند. از جمله مهم ترین این شرایط این است که :

اولاَ - برند باید تازگی داشته و برای جنسی که به کار می رود ، علامتی جدید باشد. منظور از جدید بودن علامت تجاری این است که علامت مورد استفاده بر روی محصول که برای ثبت ارائه می شود، از حیث شکلی خلاقانه بوده و سابقه ثبت و استعمال توسط دیگران را نداشته باشد. بنابراین، با توجه به جدول طبقه بندی کالا، هرگاه برای نوعی کالای مشخص علامتی از طبقه ای خاص استفاده شود، شخص دیگری که پس از انتخاب علامت مذکور بخواهد برای کالای خود از نوع مشابه از طبقه مزبور و از همان علامت قبلی استفاده کند، با ممنوعیت استفاده و ثبت علامت مواجه خواهد شد.

ثانیاَ - علامت تجاری نه تنها باید با سایر علایم تجاری تمایز و تفاوت داشته باشد و با نوع و جنس کالا نیز ارتباط تنگاتنگ نشان دهد، بلکه باید از صداقت و شفافیت برخوردار بوده و در آن از اسامی عام و گمراه کننده استفاده نشود. به این معنا که علامت تجاری نباید مشتری را از لحاظ جنس یا مبدا تولید محصولات دچار اشتباه سازد.

توجه داشته باشید که به موجب قانون، ثبت برندهای ذیل غیرقانونی است :

1. برندهایی که نتواند کالاها یا خدمات یک موسسه را از کالاها و خدمات موسسه دیگر متمایز سازد.

2. خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد .

3. مراکز تجاری یا عمومی را به ویژه در مورد مبدا جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آن ها گمراه کند.

4. عین یا تقلید نشان نظامی، پرچم ، یا سایر نشان های مملکتی یا نام یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور، سازمان های بین الدولی یا سازمان هایی که تحت کنوانسیون های بین المللی تاسیس شده اند، بوده یا موارد مذکور یکی از اجزای آن علامت باشد، مگر آنکه توسط مقام صلاحیت دار کشور مربوط یا سازمان ذی ربط اجازه استفاده از آن صادر شود.

5. عین یا به طرز گمراه کننده ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به موسسه دیگری در ایران معروف است.

6. عین یا شبیه آن قبلاَ برای خدمات غیرمشابه ثبت و معروف شده باشد، مشروط بر آنکه عرفاَ میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک علامت قبلی لطمه وارد سازد.

7. عین علامتی باشد که قبلاَ به نام مالک دیگری ثبت شده و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات و یا برای کالا و خدماتی است که به لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب و گمراهی شود.

مدارک لازم جهت ثبت برند در گلستان

1- اظهارنامه، که عبارت است از برگ های چاپی که از طرف اداره کل مالکیت صنعتی، در اختیار متقاضیان گذاشته می شود و به وسیله آن ها تکمیل می گردد.

2- ده عدد نمونه علامت ، به شکلی که استعمال می شود. به علاوه نمونه های اضافی، به تعداد یک نمونه برای هر طبقه اضافی که درخواست می شود.
درخواست کننده باید بر روی هر اظهارنامه، یک نمونه از علامت را الصاق و آن را امضاء نماید. نمونه سوم ، در موقع ثبت بر روی صفحه مربوط، در دفتر ثبت و نمونه چهارم، بر روی تصدیق ثبت ، الصاق می شود. ابعاد نمونه نباید از ده سانتیمتر از هر طرف تجاوز کند. بر روی هر نمونه الصاق شده به طریق بالا، مهر اداره کل مالکیت صنعتی زده می شود به طریقی که یک قسمت از مهر بر روی نمونه و قسمت دیگر بر روی صفحه قرار گیرد.

3- یک کلیشه واضح و خوانا برای چاپ علامت، که ابعاد آن نباید از ده سانتیمتر از هر طرف تجاوز کند. اضافه می شود در صورتی که ، علامت عبارت از یک یا چند کلمه بوده و دارای هیچگونه تصویر و حروف مخصوص نباشد، تقاضاکننده ثبت، مجبور به ضمیمه کردن کلیشه نخواهد بود.

4- نسخه اصلی یا رونوشت گواهی شده وکالت نامه، در صورتی که تقاضای ثبت به وسیله وکیل به عمل آید.

5- در صورتی که علامت در خارجه به ثبت رسیده باشد، تسلیم رونوشت گواهی شده از طرف اداره صادرکننده آن به زبان اصلی، به انضمام ترجمه غیررسمی آن به فارسی، به مسئولیت تقاضاکننده ثبت ، الزامی است.

6- در صورتی که علامت برای تشخیص امتیاز محصول جماعتی یا محصول یک شهر یا یک ناحیه از کشور اختیار شود، گواهینامه از طرف مقام صلاحیتدار، دایر بر تصدیق استفاده از علامت مزبور، به وسیله سازندگان کالاهای مربوط به آن. ( مقام صلاحیتدار مزبور عبارت است از اتحادیه صنفی، اطاق بازرگانی ، شهرداری ، و فرمانداری )

لازم به توضیح است، ثبت علامت در فرم مخصوص به نام اظهارنامه باید تسلیم مرجع ثبت گردد. اداره مالکیت صنعتی، پس از پذیرش اظهارنامه ثبت علامت ، اجازه انتشار آگهی مربوط به آن را صادر خواهد نمود. آگهی مزبور باید شامل نکات ذیل باشد :

1. تاریخ و شماره اظهارنامه

2. در صورت ادعای حق تقدم، تاریخ و شماره اظهارنامه و کشوری که درخواست ثبت اولیه در آن جا صورت گرفته است.

3. نمونه علامت

4. اجزاء علامت با ذکر رنگ ، در صورتی که رنگ به عنوان صفت مشخصه و یا ویژگی علامت باشد.

5. فهرست کالاها و خدماتی که علامت برای تشخیص آن ها مورد استفاده قرار می گیرد، با اشاره به طبقه یا طبقات مربوط، طبق طبقه بندی بین المللی

6. نام و نشانی متقاضی

7. نام و نشانی نماینده قانونی، در صورتی که اظهارنامه توسط نماینده تسلیک شده باشد.

5 نکته جهت ثبت برند در گلستان

نکته 1 : از اساسی ترین اقدامات لازم قبل از ثبت علامت تجاری، استعلام برند است. از جمله معتبرترین روش ها برای استعلام برند، مراجعه به سامانه روزنامه رسمی کشور به نشانی http://rrk.ir می باشد . پرواضح است ، متقاضیان عزیز، در صورت تکراری بودن نام برند و عنوان تجاری می بایست از انتخاب همان نام خودداری به عمل آورند. بدین ترتیب، از اتلاف زمان و هزینه نیز جلوگیری خواهد شد.

نکته 2: در هنگام ثبت برند، لازم است نسبت به طبقه بندی علامت تجاری اطلاعات کاملی داشته باشید . لازم به توضیح است که طبقه بندی علامت تجاری ذکر شده بدین صورت است که طبقات 1 الی 34 مربوط به کالاها و محصولات و طبقات 35 الی45 مربوط به خدمات است.

نکته 3 : برند تجاری شما در کنار یک شکل یا لوگو قابل ثبت می باشد. لوگو شکل انتخاب شده برای محصول است . علامت تجاری، نام تجاری، لوگو و آرم تجاری و برند همه دارای ساختار حقوقی یکسان بوده و تنها در شکل ظاهر متفاوت می باشند و در نتیجه روال ثبت آن ها نیز یکسان است .

نکته 4: هر صاحب علامت یا قائم مقام یا نماینده قانونی او می تواند ثبت علامت را تا شش ماه بعد از انقضاء مدت اعتبار آن هر ده سال یک بار تجدید نماید. تقاضای تجدید ثبت باید در دو نسخه به امضاء صاحب علامت و یا قائم مقام یا نماینده قانونی او رسیده و نمونه علامت در روی آن الصاق شود. تجدید ثبت با تادیه همان حقوق و مخارجی به عمل می آید که برای ثبت علامت مقرر است. تجدید ثبت دنباله ثبت اصلی در دفتر ثبت علایم به عمل خواهد آمد .

نکته 5 : با توجه به تعداد طبقه ای که برای ثبت برند خود انتخاب می نمایید و همچنین با لحاظ این موضوع که تصمیم به ثبت برند شخص حقیقی و یا حقوقی را دارید، هزینه ثبت برند متغیر و متفاوت خواهد بود. زمان ثبت برند نیز بستگی به نام تجاری و شلوغی سیستم ، نوع فعالیت و مدارک و ... دارد. اما به طور معمول در 45 روز کاری ثبت برند به پایان می رسد. چنانچه نام تجاری شما قابل قبول نباشد باید تمام مراحل را دوباره طی کنید.

جهت ثبت برند خود، هم اکنون با همکاران ما در ثبت شرکت کارا تماس حاصل فرمایید. 88880006-021