02188880006

info [ at ] kararegister.com

ونک، خیابان ملاصدرا، تقاطع پل کردستان، ضلع شمال غربی تقاطع، بن بست فرشید، پلاک 8، واحد 1

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

از آنجا که بندرعباس یکی از مناطق ناب گردشگری است در ایران است با ثبت برند در بندرعباس در صنایع دستی حصیری، بادله دوزی، گلابتون دوزی، سوزن دوزی، خوس دوزی، شک بافی، کمه دوزی، چنته بافی، شیریکی پیچ، گرگور سازی، صنایع دریایی، محصولات سفالی، خرما، مرکبات و فرآورده های آن، زیتون محلی، ماهی، میگو، گوآوا و... می توان به اشاعه ی این محصولات در دنیا به وسیله تجارت، به کسب سود پرداخت.

چنانچه شما هم در حیطه های فوق مشغول به فعالیت هستید و قصد آن را دارید که با ثبت برند در بندرعباس این توانمندی های تولیدی و صادراتی خود را به سایرین نیز معرفی نمایید ، می توانید با انتخاب برند فعالیت های تجاری خود را گسترش داده و محصولات خود را از سایر رقبا متمایز کنید . انتخاب برند و ثبت آن یکی از عوامل انکار نشدنی برای موفقیت در کسب و کار امروزی است .

آیا به کار بردن برند در بندر عباس الزامی است ؟

حال با توجه به اهمیت برند ، یکی از سوالاتی که برای اغلب افراد و صاحبان کسب و کارها به وجود می آید این است که آیا اصولاَ به کار بردن برند الزامی است ؟

یکی از خصوصیات علامت تجاری، اصل اختیاری بودن است که در حال حاضر در اکثر کشورهای جهان از جمله کشور ما پذیرفته شده است. به این معنی که صاحبان حرفه و سازندگان کالا یا تولیدکنندگان محصولات ، مجبور نیستند محصولات و خدمات خود را تحت عنوان یک علامت یا آرم و مارک خاص به عموم معرفی و عرضه کنند.

اما آن چه حائز اهمیت است این است که علامت تجاری به مثابه پوشش دهنده تمامی کالاها و خدمات ، تنها ابزار اقتصادی و حقوقی است که می تواند هم در سطح داخلی و هم در سطح جهانی، رسالت شناساندن کالا و خدمات را بر عهده گیرد . در عمل نیز ثابت شده است که مصرف کنندگان و مشتریان ترجیح می دهند تولیدات و محصولات دارای مارک را خریداری نمایند و در واقع به محصولات مارک دار اعتماد و تمایل بیشتری نشان می دهند. از سویی دیگر ، یک علامت تجاری و صنعتی، در صورتی که به ثبت نرسیده باشد و یا حداقل تقاضای ثبت آن مطرح نشده باشد، ممکن است مورد کپی برداری، تقلید ، استعمال و به طور کلی جعل رقبای تجاری قرار گیرد.

در چنین شرایطی، جز در مواردی خاص همچون مشهور بودن علامت تجاری، هیچ محکمه ای از مشروعیت حق مالک واقعی دفاع نمی کند. لذا، اشخاصی که علامت خود را به ثبت نرسانند نمی توانند از استفاده اشخاص دیگر از آن علامت جلوگیری کنند و به همین دلایل است که نمی توان از کنار ثبت برند به آسانی عبور کرد.
نکته ای که در خصوص الزام به ثبت برند وجود دارد این است که به موجب قانون برخی از کسب و کارها استثنائاَ ملزم به ثبت برند و علامت تجاری هستند. نظیر محصولات مربوط به بهداشت و سلامت عمومی، محصولات دارویی یا مواد غذایی که در لفاف و یا ظروف و به اسم مشخصی باشد از قبیل کنسرو و مواد غذایی ، آردهای مخصوص، چای های مختلف ، شکلات ، آب نبات، پنیر، شیر، مربا، ترشی، کره و روغن های مختلف و همچنین نوشیدنی ها باید از علامت تجاری استفاده نمایند. در کنار این موارد لوازم آرایشی و بهداشتی که به طور مستقیم با پوست بدن انسان در تماس هستند برای عرضه شدن در بازار و انجام تبلیغات باید از علامت تجاری ثبت شده و منحصر به فرد خود استفاده نمایند.

چه مدارکی برای ثبت برند در بندرعباس نیاز است ؟

به طور کلی از برند به دو صورت حقیقی و حقوقی در دنیای کسب و کار استفاده می شود. نکته مهمی که در این بین وجود داد این است که چنانچه در تصویر علامت یا نام مورد نظر شما جهت ثبت ، کلمه یا حروف لاتین استفاده شده باشد، ارائه ی کارت بازرگانی الزامی و در غیر این صورت الزامی نخواهد بود .

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند به قرار ذیل است :

الف) شخص حقیقی :
1. مدارک مثبت هویت متقاضی ( کپی شناسنامه و کپی کارت ملی )
2. کپی کارت بازرگانی (در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)
3. کپی مجوز فعالیت (جواز تاسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
4. نمونه علامت تجاری در کادر 10 در 10

ب) شخص حقوقی :
1. مدارک مثبت هویت مدیر عامل شرکت ( کپی شناسنامه و کپی کارت ملی )
2. کپی روزنامه ی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت (از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد)
3. ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط به عنوان مثال جواز اعلامیه تاسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی یا پروانه کسب و ...
4. کپی کارت بازرگانی (در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)
5. ده نمونه گرافیکی یا کپی یا تصویر علامت درخواستی حداکثر در ابعاد ده در ده سانتی متر
6. در صورت سه بعدی بودن علامت ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند.
7. استفاده از حق تقدم : در صورتی که متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج از کشور از مزایای حق تقدم ( حداکثر 6 ماه ) استفاده نمایند می بایست مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم کنند.
8. نسخه ای از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و تاییدیه مقام صلاحیت دار
9. رسید مربوط به پرداخت هزینه های قانونی

مراحل ثبت برند در بندرعباس چیست ؟

مرحله اول : استعلام برند

برای ثبت برند تجاری در ابتدا باید از نام تجاری خود استعلام بگیرید. برای این منظور می توانید به پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور به نشانی http://rrk.ir مراجعه نمایید. بدین ترتیب که در قسمت آگهی های قانونی، با انتخاب علامت تجاری به عنوان نوع آگهی، اسامی مورد نظر را وارد نموده و از برند مورد نظر استعلام نمایید .

مرحله دوم : ثبت اظهارنامه
در این مرحله، لازم است تقاضانامه ای به نام اظهارنامه ثبت علامت تجاری را تسلیم اداره ثبت علائم تجاری و مالکیت صنعتی نمایید . اظهارنامه باید شامل نام و نام خانوادگی، محل سکونت صاحب برند و ده نسخه از لوگو یا طرح علامت مورد تقاضا باشد. همچنین باید مشخص شود علامت مورد تقاضا برای چه کالا یا کالاهایی مثلاَ حبوبات یا صابون استفاده خواهد شد. (این مراحل به صورت اینترنتی انجام می شود)

مرحله سوم : بررسی اظهارنامه برند توسط کارشناسان اداره علامت
اظهارنامه از تاریخ وصول از جهات ذیل مورد بررسی قرار می گیرد :
1. از لحاظ شکل که مطابق قوانین و مقررات باشد.
2. از جهت اینکه طبقه نوع کالا با طبقات مربوط تطبیق نماید.
پاسخ اداره ممکن است یکی از سه وضعیت اخطار نقص / رد پرونده / آگهی نوبت اول باشد. ذیلاَ به تشریح این موارد می پردازیم :

الف) صدور اخطار رفع نقص برای ثبت برند :
چنانچه تمامی مراحل مربوط به ثبت برند به درستی انجام نشده باشد ، با خطای رفع نقص مواجه می شوید. از جمله این موارد می توان به تهیه ناقص مدارک و اطلاعات لازم ، عدم تکمیل دقیق و کامل اظهارنامه و مواردی از این قبیل اشاره نمود. در صورتی که این مشکل به وجود آید برای ثبت نام تجاری شما 30 روز زمان داده می شود تا کلیه نواقص اعلام شده را رفع نمایید و چنانچه در مدت مورد نظر این نواقص را برطرف نکنید اظهارنامه مربوط به ثبت نام تجاری مورد نظر شما به صورت کامل رد می گردد.

ب) صدور اخطار رد برای ثبت برند :
حالت دوم نیز زمانی پیش می آید که فرد متقاضی نسبت به رفع نواقص اعلام شده در زمان اعلام شده اقدام ننماید و یا مشکل اساسی در روند ثبت وجود داشته باشد. به عنوان مثال در ثبت برند مورد نظر شما قبلاَ تشابهی در برند دیگر در همان طبقه و زمینه که توسط شخص دیگری به ثبت رسیده وجود داشته باشد و یا متقاضی طبقه بندی مربوط به ثبت برند را با توجه به مجوز فعالیت به صورت صحیح انجام ندهد و یا مراحل مربوط به ثبت نام تجاری را به درستی تکمیل نکند. همچنین در صورتی که فردی برای ثبت برند زودتر اقدام نموده باشد حتی یک روز زودتر و و در حال طی کردن مراحل ثبت برند باشد اخطار رد برای ثبت برند شما پیش می آید.

ج) صدور ابلاغیه جهت پذیرش ثبت برند :
این حالت به عنوان بهترین حالتی است که از سوی اداره مالکیت معنوی به شما اعلام می گردد. این وضعیت ، نشانگر این است که مراحل مربوط به ثبت برند شما به صورت کامل و دقیق و اصولی رعایت شده و مانعی برای ثبت برند مورد نظر شما وجود ندارد. برای رسیدن به این منظور ، لازم است تا کلیه مدارک و اسناد لازم به طور کامل فراهم گردیده و همچنین اظهارنامه ثبت نام تجاری به صورت صحیح و دقیق تنظیم شده و طبقه بندی برند مورد نظر نیز به صورت کامل به اداره علائم تجاری ابلاغ گردد.

مرحله چهارم : پرداخت هزینه دو نوبت روزنامه رسمی
پس از تشکیل پرونده فیزیکی برند، از طرف اداره مالکیت موضوع تقاضای ثبت برند شما به روزنامه رسمی ارسال می گردد. در این زمان برای شما امکان واریز هزینه روزنامه رسمی نوبت اول که به آگهی تقاضای علامت تجاری موسوم است فراهم می شود. سپس در گام بعد باید اقدام به پرداخت هزینه مربوطه نمایید که پس از سپری شدن حدوداَ یک هفته ، روزنامه چاپ و به آدرس شما ارسال می شود.
بعد از گذشت 30 روز از تاریخ روزنامه مرحله اول در صورتی که اعتراضی برای ثبت علامت تجاری وجود نداشته باشد، امکان پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت دوم فراهم می شود . در آگهی مزبور خصوصیات کالا و مشخصات صاحب علامت قید می گردد.

مرحله پنجم : یک نوبت مراجعه به اداره علامت و اخذ سند 10 ساله برند
آخرین مرحله از مراحل ثبت برند آن است که متقاضی با در دست داشتن مدارک لازم به اداره مالکیت معنوی مراجعه نموده و ضمن ارائه رسید، سند برند خود را تحویل بگیرد.

هزینه ثبت برند در بندرعباس چه قدر است ؟
همان طور که گفته شد، برند در دو نوع حقیقی و حقوقی به ثبت می رسد. هزینه ی واریزی بر حسب حقیقی یا حقوقی بودن متقاضی ثبت علائم تجاری متفاوت می باشد. همچنین با توجه به تعداد طبقه ای که برای ثبت برند خود انتخاب می نمایید هزینه ثبت برند متفاوت می باشد.

جهت مشاوره رایگان ثبت برند با ما تماس حاصل فرمایید . 88880006-021