02188880006

 

ثبت شرکت 300 هزار تومان در مدت 4 روز کاری
ثبت تغییرات شرکت 300 هزار تومان در مدت 4 روز کاری
 

با استعلام برند مورد نظر می توان آگاه شد که آیا قبلا ثبت شده است یا خیر؛ چرا که برند مورد نظر نباید شبیه هیچ برند دیگری که قبلا به ثبت رسیده، باشد.

یکی از واژگانی که امروزه حتی در صحبت های روزمره افراد به گوش می خورد، واژه برند است. برند در واقع عبارت است از هرگونه نقش، تصویر، رقم، حرف یا عبارت که به جهت ایجاد وجه تمایز و معرفی محصولات و یا خدمات و یا حتی افراد، طراحی، انتخاب و ارائه می گردد.
برند یا علامت تجاری در واقع به عنوان عامل هویت بخش یک کالا، محصول و یا خدمات، در حال حاضر نقش بسیار مهمی در موفقیت کسب و کار های کوچک یا بزرگ در جامعه ایفا می نماید و مسلما با در اختیار گرفتن یک برند مناسب می توان سهم قابل توجه تری از بازار را در اختیار گرفت.

همچنین برند یا علامت تجاری مهمترین ابزار در انواع تبلیغات می باشد و به مخاطبین و مشتریان کمک می نماید تا بطور مثال محصول مورد نظر یا خدمات ارائه شده از سوی یک فرد را بهتر به خاطر بسپارند و در صورت رضایت برند مورد رضایت خود را به سایرین نیز پیشنهاد نمایند.
البته بخش مهمی از موضوع در اختیار گرفتن برند یا علامت تجاری و استفاده از حقوق انحصاری آن مربوط به ثبت قانونی آن می باشد، ثبت برند یا علامت تجاری پس از ثبت به مدت ده سال در انحصار صاحب خود خواهد بود و پس از این دوره نیز دارنده آن می تواند با ارئه درخواست جدید و طی مراحل قانونی این مدت را تمدید نماید.
هرگونه استفاده و جعل برند ثبت شده برای شخص خاطی تبعات قانونی خواهد داشت.
مهمترین عنصری که می بایست در طراحی و یا انتخاب یک برند موفق رعایت گردد، خلاقانه و غیر تکراری بودن آن است،( البته پرهیز از استفاده از علامت تجاری ثبت شده و یا مشابه آن چنانچه اشاره گردید منع قانونی نیز دارد .)
اکنون سوالی که در رابطه با ثبت برند و قوانی مربوط به آن مطرح است ، این است که در شرایطی که هر روزه هزاران برند یا علامت تجاری در سطح کشور به ثبت می رسند، چگونه می توان به تکراری بودن و یا نبودن یک برند پی برد؟
جهت تسهیل در انجام امور ثبت برند، مراجع ذی صلاح این امر امکانی را فراهم آورده اند تا با استفاده از آن متقاضیان پیش از اقدام به ثبت برند یا علامت تجاری بتوانند، علامت مورد نظر خود را استعلام نمایند تا مطمئن شوند که این علامت توسط شخص حقیقی و یا حقوقی دیگری به ثبت نرسیده باشد .
با توجه به این امکان می توان از صرف وقت و هزینه های اضافه در فرآیند ثبت برند تا حد زیادی جلوگیری نمود.

 

مزایای دیگر استعلام برند

1- متقاضی با با استعلام برند مورد نظر خود می تواند آگاه گردد که ایا عین و یا مشابه طرح توسط شخص دیگری به ثبت رسیده است و در اینصورت آن را با برند خود مقایسه نماید تا در صورت نیاز تغییرات لازم را اعمال نمیاد.
2- با دیدن برند های مشابه می توان، در جهت ارتقاء برند یا علامت تجاری اقدام نمود.
3- پس از ثبت علامت تجاری، صاحبین برند با استعلام برند خود می توانند اطمینان حاصل نمایند که برندشان و یا مشابه آن توسط شخص دیگری به ثبت نرسیده باشد و در صورت وقوع اقدامات قانونی لازم را به انجام برسانند.
و....

 

چگونگی استعلام برند:

در ابتدا توجه داشته باشید که طبق ایین نامه ثبت برند جهت کلیه اجناس، محصولات و یا خدمات، طبقات و دسته بندی هایی در نظر گرفته شده است که متقاضیان پیش از هر اقدامی می بایست طبقه بندی یا دسته بندی مورد نظر خود را بیابند
(جهت کلیه محصولات یا خدمات قابل ارائه 45 طبقه بندی متفاوت در نظر گرفته شده است.)
پس از یافتن دسته بندی برند جهت استعلام آن می توان از طریق اینترنت به سامانه های مربوط مراجعه نمود ،بطور مثال می توان به سامانه ایی که از سوی اداره مالکیت های معنوی که مرجع ثبت برند در ایران می باشد،به ادرس http://iripo.ssaa.ir مراجعه نمود. در این سامانه با استعلام برند خود می توانید اطمینان حاصل نمایید که برند مورد نظر شما و یا مشابه آن توسط شخص دیگری به ثبت رسیده است یا خیر؟
در این سامانه جهت تسهیل استعلام برند می توانند فیلتر هایی را اعمال نمایید و همچنین دسته بندی برند را انتخاب نمایید.
در صورتی که برند شما در دسته بندی فعالیت شما توسط شخص دیگری به ثبت نرسیده باشد قانونا می توانید جهت ثبت آن اقدام نمایید، لازم است بدانید در صورتی که این علامت و یا مشابه آن در طبقات دیگری که ارتباطی با موضوع فعالیت شما نداشته باشد به ثبت رسیده باشد از نظر قانونی منعی برای ثبت آن وجود نخواهد داشت.
یکی دیگر از روش های استعلام ثبت برند مراجعه به سامانه روزنامه رسمی کشور به آدرس http://rrk.ir می باشد، با مراجعه به این سامانه و انتخاب گزینه های آگهی قانونی و علامت تجاری می بایست به عنوان نوع آگهی اسامی و برند مورد نظر خود را وارد نمایید ، در این روش، جستجو در میان تمامی آگهی های ثبت برند و علامت تجاری انجام خواهد گردید و نتیجه نسبت به تکراری بودن یا نبودن برند اعلام خواهد گردید.
در پایان از همراهی شما عزیزان صمیمانه سپاسگذاریم.

در دوران کنونی،بخش اعظم فعالیت های تجاری در قالب شرکت های تجارتی صورت می گیرد.

 

پر واضح است ،در همین راستا عرصه های جدید فعالیت های تجاری در حوزه های ثبتی نیز رشد چشمگیری داشته است،لذا امروزه آموزش عمومی و تخصصی در زمینه های ثبتی به عنوان یک نیاز جامعه مطرح است.