02188880006

 

ثبت شرکت 300 هزار تومان در مدت 4 روز کاری
ثبت تغییرات شرکت 300 هزار تومان در مدت 4 روز کاری
 

آیا با قوانین ثبت برند در سیرجان آشنایی دارید؟ ما در این مقاله درصددیم تا به این مطلب بپردازیم. لطفاَ با ما همراه باشید. برند ( brand ) عبارت است از نام ، اصطلاح ، علامت ، نشانه ، نماد ، طرح یا ترکیبی از این موارد که به منظور معرفی محصولات یا خدمات یک شرکت تجاری ومتمایز ساختن آن از محصولات شرکت های دیگر استفاده می شوند. در واقع برند همان نشانه یا سمبل یا آرم گرافیکی است که با هدف فروش کالاها یا ارائه خدمات و برای معرفی محصولات به کار گرفته می شود.

برندها بر حسب چیزی که معرفی می نمایند، انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

  1. برند محصول: برند کردن یک محصول یا خدمت خاص
  2. برند شخصی: مانند یک ورزشکار
  3. برند شرکتی: یک شرکت که چندین محصول یا خدمات مختلف دارد.
  4. برند جغرافیایی: مانند یک شهر خاص
  5. برند عمومی: مانند مراسم های حکومتی
  6. برند فرهنگی: مانند یک مراسم فرهنگی
  7. برند مذهبی: مانند یک مسجد یا کلیسا

ثبت برند اهمیت ویژه ای دارد به طوری که با ثبت برند در سیرجان حق استفاده از آن به صورت اختصاصی و انحصاری برای ثبت کننده شده و مالک از حقوق ناشی از ثبت آن برخوردار شده و مانع استفاده سایر اشخاص بدون اجازه وی می شود که بدون ثبت ، امکان اعمال چنین حقی فراهم نمی باشد .

برندهایی که در سیرجان قابل ثبت نیستند:

برند در موارد ذیل قابل ثبت نیست :

- نتواند کالاها یا خدمات یک موسسه را از کالاها و خدمات موسسه دیگر متمایز سازد.
- خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد . به عنوان مثال اسامی تجاری مانند "بیمارستان سفید پوستان" و یا "آژانس توسعه بیکاری" را نمی توان به ثبت رسانید .
- مراکز تجاری یا عمومی را به ویژه در مورد مبدا جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آن ها گمراه کند.
- عین یا تقلید نشان نظامی، پرچم، یا سایر نشان های مملکتی یا نام یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور، سازمان های بین الدولی یا سازمان هایی که تحت کنوانسیون های بین المللی تاسیس شده اند، بوده یا موارد مذکور یکی از اجزای آن علامت باشد، مگر آنکه توسط مقام صلاحیت دار کشور مربوط یا سازمان ذی ربط اجازه استفاده از آن صادر شود.
- عین یا به طرز گمراه کننده ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به موسسه دیگری در ایران معروف است.
- عین یا شبیه آن قبلاَ برای خدمات غیرمشابه ثبت و معروف شده باشد، مشروط بر آنکه عرفاَ میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک علامت قبلی لطمه وارد سازد.
- عین علامتی باشد که قبلاَ به نام مالک دیگری ثبت شده و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات و یا برای کالا و خدماتی است که به لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب و گمراهی شود.

مقررات انتخاب نام برند در سیرجان

در انتخاب نام برند ملزم به رعایت یکسری قوانین به شرح ذیل خواهید بود :
- برند انتخابی، شامل واژه های عام نباشد . به عنوان مثال علامت تجاری " کیف " یک واژه عام است.
- شامل واژه های توصیف کننده نباشد. مانند واژه توصیفی " عسل اردبیل " .
- نام مورد نظر می بایست از نظر فرم و شکل، ثبت آن امکان پذیر باشد. توضیح آنکه علائم ممکن است به صورت نقش، تصویر ، رقم ، حرف ، عبارت ، مهر ، لفاف باشد. در ایران ، ثبت علائم صوتی و بویایی امکان پذیر نیست .
- نام انتخابی نباید تنها اعداد فارسی و یا لاتین باشد. نام می تواند ترکیبی از نام های فارسی و یا لاتین باشد.
ضمناَ ذکر این نکته نیز ضروری است که به موجب قوانین سازمان ثبت اسناد و املاک ایران ، نام تجاری بایستی شامل کلمات فارسی باشد در غیر این صورت ، برای ثبت برندی که حاوی کلمه غیرفارسی ( لاتین و ... ) باشد لازم است فرد متقاضی، دارای کارت بازرگانی باشد.

ثبت الزامی برند در سیرجان

ثبت برند در موارد ذیل الزامی است :
- داروهای اختصاصی ( سپسیالتیه ) مورد استعمال طبی یا بیطاری که با نسخه پزشک یا بدون آن مصرف می شود.
- مواد غذایی که در لفاف و یا ظروف و به اسم مشخصی باشد مانند کنسرو و مواد غذایی ، آردهای مخصوص، چای های مختلف ، شکلات ، آب نبات، پنیر، شیر، مربا، ترشی، کره و روغن های مختلف و غیره
- آب های معدنی یا گازدار، شربت آب های میوه ... که در تحت اسم و ظرف مشخصی به معرض فروش گذارده می شود.
- لوازم آرایش و وجاهت که برای استعمال مستقیم بر روی بدن انسان به کار می رود مانند صابون ، خمیر ، پودر ، محلول عطریات ، ادکلن و پماد
در سایر موارد ثبت برند و یا حتی اصولاَ داشتن برند ، الزامی نیست . یعنی افراد مختارند که برای کالا یا محصولی، علامتی اختیار کنند یا آن را بدون علامت خاصی ، عرضه نمایند و اگر علامتی را برای کالا یا محصولی انتخاب کردند، ملزم به ثبت آن نیستند و می توانند آن را بدون ثبت ، مورد استفاده قرار دهند.

مدارک لازم جهت ثبت برند در سیرجان

1- اظهارنامه، که عبارت است از برگ های چاپی که از طرف اداره کل مالکیت صنعتی، در اختیار متقاضیان گذاشته می شود و به وسیله آن ها تکمیل می گردد .
2- ده عدد نمونه علامت ، به شکلی که استعمال می شود. به علاوه نمونه های اضافی، به تعداد یک نمونه برای هر طبقه اضافی که درخواست می شود.
درخواست کننده باید بر روی هر اظهارنامه، یک نمونه از علامت را الصاق و آن را امضاء نماید. نمونه سوم ، در موقع ثبت بر روی صفحه مربوط، در دفتر ثبت و نمونه چهارم، بر روی تصدیق ثبت ، الصاق می شود. ابعاد نمونه نباید از ده سانتیمتر از هر طرف تجاوز کند. بر روی هر نمونه الصاق شده به طریق بالا، مهر اداره کل مالکیت صنعتی زده می شود به طریقی که یک قسمت از مهر بر روی نمونه و قسمت دیگر بر روی صفحه قرار گیرد.
3- یک کلیشه واضح و خوانا برای چاپ علامت، که ابعاد آن نباید از ده سانتیمتر از هر طرف تجاوز کند. اضافه می شود در صورتی که ، علامت عبارت از یک یا چند کلمه بوده و دارای هیچگونه تصویر و حروف مخصوص نباشد، تقاضاکننده ثبت، مجبور به ضمیمه کردن کلیشه نخواهد بود.
4- نسخه اصلی یا رونوشت گواهی شده وکالت نامه، در صورتی که تقاضای ثبت به وسیله وکیل به عمل آید.
5- در صورتی که علامت در خارجه به ثبت رسیده باشد، تسلیم رونوشت گواهی شده از طرف اداره صادرکننده آن به زبان اصلی، به انضمام ترجمه غیررسمی آن به فارسی، به مسئولیت تقاضاکننده ثبت ، الزامی است.
6- در صورتی که علامت برای تشخیص امتیاز محصول جماعتی یا محصول یک شهر یا یک ناحیه از کشور اختیار شود، گواهینامه از طرف مقام صلاحیتدار، دایر بر تصدیق استفاده از علامت مزبور، به وسیله سازندگان کالاهای مربوط به آن. ( مقام صلاحیتدار مزبور عبارت است از اتحادیه صنفی، اطاق بازرگانی ، شهرداری ، و فرمانداری )

مهم ترین دلایل رد ثبت برند

- برند مورد نظر قبلاَ به نام شخص دیگری ثبت شده باشد .
- برند مورد نظر با سایر برندها مشابهت داشته باشد .
- ثبت برند با ضوابط و آیین نامه قوانین تجارت در تناقض باشد .
- برند انتخابی با اصول و فرهنگ کشور مطابقت نداشته باشد .
- مدارک ارسالی ناقص بوده و یا اشکال داشته باشد.
- عدم صلاحیت متقاضی

در صورت نیاز به مشاوره با ما تماس حاصل نمایید. 88880006-021

در دوران کنونی،بخش اعظم فعالیت های تجاری در قالب شرکت های تجارتی صورت می گیرد.

 

پر واضح است ،در همین راستا عرصه های جدید فعالیت های تجاری در حوزه های ثبتی نیز رشد چشمگیری داشته است،لذا امروزه آموزش عمومی و تخصصی در زمینه های ثبتی به عنوان یک نیاز جامعه مطرح است.